Matka Boża – zawsze ta sama, jedyna i najlepsza – po 40 latach powraca do Kościoła płockiego w znaku Jasnogórskiej Ikony Nawiedzenia. Wtedy jej peregrynacji towarzyszyli Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Odczytujemy na nowo ich przesłanie wypowiedziane przy wizerunku Czarnej Madonny.
Jest Bóg i czegóż ci więcej!
W uroczystościach w Przasnyszu nie mógł wziąć udziału kard. Karol Wojtyła z Krakowa. W okolicznościowym telegramie napisał: „Będę się szczególnie modlił, by Ta, która jest wszechpośredniczką łask, wypraszała jak najwięcej łask dla wszystkich, którzy o nie proszą i na nie zasługują. Żałuję tylko tego, że z powodu moich prac w Rzymie nie będę mógł osobiście oddać należnej czci i hołdu Jasnogórskiej Pani na bliskim i zawsze mi drogim Mazowszu”. Przyszły papież przybył jednak rok później, 6 listopada 1976 r., na uroczystość zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji płockiej. Mówił wtedy w kazaniu m.in.: – W czasie swojej pierwszej peregrynacji do domu św. Elżbiety i Zachariasza Maryja przyniosła w sobie Boga, Zbawiciela świata. Tak się zaczęło Jej wielkie posłannictwo życiowe, taka też jest do dzisiaj Jej apostolska misja wobec ludzkości, narodów, człowieka – przynosić Boga, dawać Jezusa. Jest to pełnia, szczyt apostolstwa. Maryja przynosi ludziom Boga-Potęgę i Zbawienie, a Bóg daje nam siebie przez Maryję – Matkę, aby się do nas jeszcze bardziej przybliżyć. Za to należy się Bogu i Maryi najwyższa wdzięczność.
Odpowiednikiem tego pierwszego Nawiedzenia było inne – zesłanie Ducha Świętego na Maryję i apostołów zgromadzonych w Wieczerniku jerozolimskim. Jak z łona Maryi wyszedł Bóg-człowiek, Zbawiciel świata, tak w obecności Maryi w Wieczerniku wyszedł Kościół zbawiający, który stale rośnie i prowadzi misję apostolską. Przez to zbawcze nawiedzenie Maryja mówi nam – jest Bóg i czegóż ci więcej! Posłannictwo apostolskie Maryi w obrazie jasnogórskim wędrującym po Polsce jest równocześnie Boskie i ludzkie, bardzo osobiste i społeczne. Ona daje nam Boga i oczekuje od nas dawania wyraźnego świadectwa o Nim – mówił w płockiej katedrze kard. Wojtyła.
Więcej na: plock.gosc.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).