Ta książka przypomina, że Bóg interesuje się człowiekiem i historią i jest w niej nieustannie obecny.
W objawienia prywatne wierzyć nie trzeba. Nie wnoszą niczego nowego do wiary, Objawienia przekazanego w Tradycji Kościoła. Ich rolą jest przypominanie, uzmysławianie tego "co Bóg objawił, a co Kościół do wierzenia podaje". Dotyczy to także objawień maryjnych.
W ciągu dwudziestu wieków było ich wiele. Wiele też o nich pisano, dyskutowano. Jedne Kościół zatwierdzał, innych nie. Patrick Sandrin w "Niebie otwartym" skupił się na czterech, najbardziej chyba znanych, zatwierdzonych przez Kościół objawieniach: przy Rue de Bac w Paryżu, w la Salette, Lourdes i Fatimie. Autor nie skupia się wyłącznie na przytoczeniu treści objawień z dodaniem swojego (mniej lub bardziej stronniczego) komentarza. Przedstawia krótko całą historię pobożności maryjnej, wspomina wielość i różnorodność objawień, ukazuje ich wspólne cechy.
Przedstawiając wybrane objawienia dokonuje głębokiego ich studium także w kontekście historyczno-społecznym. Przybliża krótki biogram Katarzyny Labouré i historię Francji ze szczególnym uwzględnieniem szkód jakie poczyniła rewolucja francuska dla Kościoła i w obrębie samego państwa; dokonuje analizy wieku XIX – "czasu wielkich zagrożeń dla Kościoła" i wreszcie ukazuje bolesną historię XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem roli Rosji - w aspekcie objawień w Fatimie.
Ważnym zabiegiem autora jest osadzenie opisywanych objawień w Biblii i przypominanie, że to Pismo Święte stanowi klucz interpretacyjny do zrozumienia objawień prywatnych. Sandrin wielokrotnie odwołuje się do nauczania papieży (od Piusa IX po Benedykta XVI), ukazuje ich rolę w kwestii szerzenia, czy realizowania treści objawień. Tworzy też pewną egzegezę biblijnego Jerycha i Babilonu ukazując jego rolę w treści tak Starego jak Nowego Testamentu. Stawia też pytania o profetyczną rolę biblijnych miast na mapie współczesnej Europy.
Czy książka ta służy pogłębieniu pobożności maryjnej? Czy ma na celu pobudzenie wiary w prywatne objawienia? Trudno powiedzieć. Niewątpliwie jednak, przez rzeczowe i systematyczne studium, jest wyrazem spójności i komplementarności objawień, a także przypomnieniem, że Bóg interesuje się człowiekiem i historią i jest w niej nieustannie obecny.
Patrick Sandrin: Niebo otwarte. Wydawnictwo Promic
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Ile razy objawiła się Matka Boża w Fatimie (chodzi o objawienia z 1917 roku)?
Odpowiedź: Objawień było sześć, od maja do października, 13 dnia każdego miesiąca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.