W Warszawie-Falenicy odbyło się spotkanie biskupów z Europy Środkowej i Wschodniej. Zastanawiali się oni, jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych w Kościele. Obok prelekcji nie zabrakło również części warsztatowej, prowadzonej przed kamerą.
Organizatorem wydarzenia była Konferencja Episkopatu USA – Podkomisja Episkopatu Kościoła Katolickiego Stanów Zjednoczonych (USCCB) dla Pomocy Kościołowi Katolickiemu w Europie Środkowo Wschodniej i Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury. Natomiast głównymi realizatorami projektu z ramienia tych instytucji byli Vincent Bus, ks. Wojciech Mikulski SJ oraz ks. Robert Wawer SJ.
W trwających pięć dni konferencjach i warsztatach debatowano nad drogami rozwiązań w sytuacjach trudnych, dotykających Kościoły lokalne. Mówili o nich: przedstawiciel amerykańskiego episkopatu bp Blase J. Cupich oraz przewodniczący Europejskiej Konferencji Prowincjałów Towarzystwa Jezusowego ks. John Dardis SJ. Uczestnikami spotkania byli biskupi i administratorzy apostolscy z 17 krajów świata, w tym z Polski.
„To była, jak myślę, przede wszystkim bardzo mocna zachęta do tego, żeby mediów nie unikać, choć nieraz dialog z nimi jest trudny – stwierdził bp Andrzej Czaja z Opola. – Jest jednak jeszcze gorzej, gdy media mówią o nas, ale bez nas. To był też i czas wymiany myśli, a ta wymiana doświadczeń, także z mediami w poszczególnych krajach, była bardzo ubogacająca”.
Zastanawiano się nad tym, jak mówić o wierze w mediach XXI wieku, „Ja sobie nie wyobrażam dzisiaj Kościoła bez mediów – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi. – Nie wystarczy dzisiaj głosić Słowa Bożego tylko z ambony. Potrzebne są media i właśnie przez media możemy dotrzeć do tych ludzi, szczególnie do młodych, którzy są wychowani już na współczesnych środkach komunikacji społecznej”.
Z kolei Maciejem Milanowskim mówiono o tym, jak dokonywać trudnych zmian organizacyjnych na wzór dużych korporacji. „Nie trzeba bać się ludzi, nie wolno bać się mass mediów, należy w nich występować – powiedział greckokatolicki biskup Milan Lach ze Słowacji. – Można się śmiać z tego, ale w ten sposób można nieść podstawowe prawdy, radosną nowinę Ewangelii o tym, że Chrystus idzie do każdego. Żebyśmy w dzisiejszych czasach, w dobie sekularyzmu, nie bali się jako Kościół być otwarci, jak to pokazuje Papież Franciszek”.
W części warsztatowej pod okiem Grzegorza Kozaka i ks. Artura Kołodziejczyka SJ, dziennikarzy i specjalistów od wizerunku, hierarchowie doskonalili swoje umiejętności wystąpień publicznych. „Możemy nie tylko popatrzeć na siebie, ale usłyszeć, jak inni nas widzą. I w ten sposób możemy zobaczyć, jakie popełniamy błędy, a jakie są nasze silne strony” – podsumował tę część spotkania abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy.
„Zarządzanie kryzysem” to pierwsze tego typu warsztaty medialne organizowane w Polsce z myślą hierarchach z Europy Centralnej i Wschodniej.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.