"Zarządzanie kryzysem" - pod takim hasłem odbywają się warsztaty dla biskupów oraz księży z Europy środkowo-wschodniej i Azji w Warszawie-Falenicy. Ich organizatorem są: prowadzone przez jezuitów Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury oraz Podkomisja ds. Pomocy Kościołowi Katolickiemu w Europie Środkowej i Wschodniej Konferencji Episkopatu USA (USCCB). Jest to pierwsza taka inicjatywa w tej części Europy.
"Poprzez warsztaty chcemy pomóc Kościołowi w naszej części Europy, jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych i trudnych" - powiedział KAI ks. Wojciech Mikulski SI, organizator warsztatów i dyrektor Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy.
W warsztatach uczestniczy 25 biskupów i księży z kilkunastu krajów świata, m. in. z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Łotwy, Albanii, Kazachstanu, Armenii, Azerbejdżanu, Turkmenistanu. Z Polski w spotkaniu biorą udział: bp Andrzej Czaja z Opola i bp Krzysztof Zadarko z Koszalina. W programie znalazły się zajęcia praktyczne w ramach których zwraca sie uwagę na to, jak powinno się prezentować, co i jak mówić, jakich gestów i zachowań należy używać przed kamerą. Zajęcia prowadzą ks. Artur Kołodziejczyk SI oraz Grzegorz Kozak, dziennikarz telewizji Polsat.
Drugą część warsztatów stanowią zajęcia teoretyczne, w ramach których wystąpił bp Blase J. Cupich z diecezji Spokane, przewodniczący Podkomisji ds. Pomocy Kościołowi Katolickiemu w Europie Środkowej i Wschodniej Konferencji Episkopatu USA. Mówił on o doświadczeniach amerykańskich biskupów w sytuacji kryzysu, który wybuchł po skandalach pedofilii, jak biskupi podjęli to wyzwanie i musieli odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Zaznaczył, że przede wszystkim na pierwszym miejscu stanęła troska o ofiary nadużyć. Ważna była też przejrzystość działań podejmowanych przez amerykański Kościół oraz otwarte mówienie o tym publicznie, co bardzo pomagało w relacjach z mediami.
Tomasz Sulewski z Catholic Voices Polska w swoim wykładzie zwracał uwagę na strukturę i logikę funkcjonowania mediów, jak działają, na co należy zwrócić uwagę w kontaktach z nimi. Maciej Mianowski, konsultant ds. komunikacji opowiadał, jak radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi środowiska biznesowe i duże korporacje. Natomiast ks. John Dardis, jezuita z Irlandii, były rzecznik prasowy archidiecezji Dublina, w czasie kiedy Kościół w tym kraju przeżywał kryzys po skandalach pedofilii dzielił się swoimi doświadczeniami, jak rozmawiać z mediami, być dobrze przygotowanym do rozmowy i gotowym na trudne pytania oraz otwartym.
"Księża biskupi próbują swoich sił przed kamerami i świetnie sobie radzą. Panuje dobra atmosfera, duża otwartość i zrozumienie. Widać, jak bardzo są potrzebne tego typu warsztaty. Jest to pierwsze tego typu spotkanie i mam nadzieję, że nie ostatnie" - powiedział dyrektor Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury.
Rozpoczęte 31 marca warsztaty potrwają do 4 kwietnia br.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.