Bezwzględne warunki dla osiągnięcia pokoju w Syrii sformułowano wczoraj na międzynarodowym spotkaniu, zorganizowanym na ten temat w Watykanie przez Papieską Akademię Nauk. Niezbędne jest przede wszystkim natychmiastowe zaprzestanie przemocy.
Z kolei trzeba rozpocząć odbudowę zniszczonego kraju i dialog między różnymi społecznościami syryjskimi. Konieczny jest też postęp w rozwiązywaniu wszystkich konfliktów bliskowschodnich. Stąd uczestnictwo w planowanej za tydzień, 22 stycznia, konferencji pokojowej „Genewa 2” musi być reprezentatywne zarówno regionalnie, jak globalnie.
„W Syrii trzeba nowych form politycznych, by zapewnić reprezentatywność, współuczestnictwo, reformy oraz zagwarantować głos i bezpieczeństwo wszystkim grupom społeczeństwa”. Słowa te czytamy w komunikacie końcowym z wczorajszej sesji, podpisanym przez kilkunastu polityków, ekonomistów i duchownych z różnych krajów świata.
Konflikt w Syrii pochłonął już ponad 130 tys. ofiar śmiertelnych – przypominają uczestnicy spotkania. Trzeba natychmiast zaprzestać walk bez żadnych warunków wstępnych. Wszyscy walczący muszą odłożyć broń, a obce mocarstwa zaprzestać jej dostarczania. Natychmiastowa musi też być pomoc humanitarna, zwłaszcza dla milionów syryjskich uchodźców wewnątrz kraju i poza jego granicami. Przy odbudowie szczególną uwagę należy zwrócić na bezrobotną młodzież i ubogich. „Wielu zauważa, że w Syrii chodzi bardziej o rywalizację sił regionalnych i międzynarodowych, niż o konflikty wewnątrz syryjskiego społeczeństwa” – czytamy w komunikacie z sesji zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk. Postuluje się zatem udział w konferencji „Genewa 2” wszystkich stron tego konfliktu, tak z Bliskiego Wschodu, jak i spoza niego. Podkreśla się znaczenie, jakie ma w tym kontekście osiągnięcie tymczasowego porozumienia Rady Bezpieczeństwa z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego i wznowienie negocjacji izraelsko-palestyńskich pod egidą USA.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.