III Niedziela Adwentu, czyli Niedziela "Gaudete" jest jednym z dwóch dni w roku, kiedy kapłan może sprawować liturgię w szatach koloru różowego.
Radosny charakter III Niedzieli Adwentu bardzo wyraźnie pokazują teksty liturgiczne. Radość płynie z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi. W kolekcie czytamy: "Boże, Ty widzisz, z jaką wiarą oczekujemy świat Narodzenia Pańskiego, spraw, abyśmy przygotowali nasze serca i z radością mogli obchodzić wielką tajemnicę naszego zbawienia." Ten dzień to takie obwieszczenie przez Kościół bliskości Zbawiciela.
Tradycja świętowania Niedzieli "Gaudete" wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Wtedy miała charakter przerwy w poście, była jedynym radosnym akcentem Adwentu. W Adwencie nie grano wówczas na organach i nie przyozdabiano prezbiterium kwiatami. Wolno było to robić jedynie w niedzielę “Gaudete”. Ponadto w niedzielę tę śpiewano hymn “Chwała na wysokości Bogu”. Teraz, gdy Adwent obchodzony jest jako czas radosnego, pełnego tęsknoty oczekiwania stanowi ona raczej kulminacyjny punkt tego okresu. Trafnie wyraża jego prawdziwą tożsamość. Oprócz tego dnia, liturgię w różowych sztach kapłani mogą sprawować jeszcze tylko w niedzielę laetare – IV niedzielę Wielkiego Postu.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.