Adwokaci zaczęli XI zjazd

- Trzeba dziś bronić wolności ludzkich sumień - zwrócił się do adwokatów z całej Polski arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Reklama

Adwokaci zaczęli XI zjazd   Przemysław Kucharczak /GN Msza św. na rozpoczęcie XI Krajowego Zjazdu Adwokatury Polskiej. W prezbiterium stoją bp gliwicki Jan Kopiec, abp katowicki Wiktor Skworc (w środku) i bp opolski Andrzej Czaja. Nad nimi zabrzański chór "Resonans con tutti" Adwokaci licznie zjawili się Katowicach na XI Krajowym Zjeździe Adwokatury Polskiej. Rozpoczęła go Msza św. w katedrze Chrystusa Króla, którą koncelebrowali ordynariusze wszystkich trzech diecezji wchodzących w skład metropolii katowickiej – biskup opolski Andrzej Czaja, biskup gliwicki Jan Kopiec i arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Ten ostatni wygłosił homilię, nawiązując do czytania z I Księgi Machabejskiej o Matatiaszu i jego synach. Byli oni zmuszani przez urzędników hellenistycznego króla do złamania prawa Bożego. – Matatiasz odrzucił propozycję królewskich wysłanników, powołując się, jakbyśmy to dziś powiedzieli, na klauzulę sumienia – zwrócił uwagę abp Skworc. – Obecne czasy można by niejednokrotnie nazwać czasami łamania sumień ludzkich. Trudna to do przyjęcia prawda, ale nie bójmy się nazywania rzeczy po imieniu: istnieje dziś silna presja, by ludzie przestawali słuchać głosu sumienia, który pochodzi od Boga i jest niejako wykładnikiem Bożego prawa i prawa naturalnego. A uderzenie w sumienia ludzi jest ostatecznie uderzeniem w Boga i w więź, jaka istnieje między Nim a człowiekiem – podkreślił.

Według arcybiskupa katowickiego, dzisiaj zagrożeniem dla ludzkiego sumienia i wierności prawu Bożemu jest sprzymierzenie się demokracji z relatywizmem moralnym. – Do naszych drzwi, drzwi narodowych i rodzinnych, pukają dziś i wciąż „królewscy wysłannicy”, paradujący na salonach usłużnych mediów, którzy chcą złamać nasze sumienia, odebrać nam nie tylko jasny osąd tego, co dobre, i tego, co złe, ale również zniszczyć naszą wieź z Bogiem, który jest Źródłem prawa i gwarantem jego wypełnienia. Stanowczo trzeba dziś bronić wolności ludzkich sumień, aby wobec jawnego zła i niesprawiedliwości ludzie mogli się bronić, zachowując jednocześnie więź z Bogiem – zaapelował.

Metropolita katowicki bardzo ostro skrytykował też częstą dzisiaj postawę, która, owszem, uznaje „sprawy Boże”, ale tylko w „zaciszu prywatności”, natomiast odrzuca je w sferze publicznej. „Wielkich”, którzy działają w ten sposób, nazwał zgorszeniem. Mówił, że prowadzi to do niszczenia tkanki wspólnoty społecznej. – To jest dziś kwestia obrony życia, rodziny, a nawet czegoś tak bardzo podstawowego i naturalnego, jak ludzka płeć i wynikające z niej konsekwencje, także kulturowe – powiedział. – Matatiasz w przestrzeni własnej historii ujrzał oczywistą oczywistość: nie można, nie wolno złamać przymierza z Bogiem, ponieważ ono daje życie – dodał.

Zebrani w katowickiej katedrze modlili się w czasie Mszy św. rozpoczynającej zjazd m.in. za śp. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joannę Agacką-Indecką i za Stanisława Wojciecha Mikkego, sędziego Trybunału Stanu, redaktora naczelnego „Palestry”. Oboje zginęli w katastrofie smoleńskiej, a w Mszy św. w Katowicach uczestniczyli ich bliscy. – Niech Bóg, który ludzkie sumienie uczynił głosem prowadzącym człowieka przez meandry codziennych wyborów, da im życie wieczne, a nam, zwłaszcza wam wszystkim, którzy gromadzicie się, by prosić o łaskę i dary Ducha Świętego dla polskiej palestry, całego wymiaru sprawiedliwości i naszej ojczyzny, da jasność oceny, odwagę obrony i męstwo w kształtowaniu sumienia – powiedział abp Skworc.

Przeczytaj pełną homilię abp. Skworca do adwokatów: TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama