- Jezus Was kocha! I to jest ta najważniejsza wiadomość dzisiejszego wieczoru… - powiedział abp Wiktor Skworc podczas czwartej edycji wyjątkowego koncertu.
Koncert „Betlejem w Spodku” odbył się w Katowicach w piątek późnym wieczorem, gromadząc prawie 10 tys. osób.
- Przed chwilą otrzymałem SMS o treści następującej: "Betlejem w Spodku, Katowice. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych w Spodku, w Katowicach. I podpis: Święta Rodzina z Betlejem" - powiedział abp Wiktor Skworc do zebranych w Spodku uczestników koncertu. Dodał, że był jeszcze dopisek: „Jezus Was kocha!”.
- Wszystkich was, jak tutaj jesteście, Jezus kocha. A kolędy tutaj wyśpiewane były medytacją nad tą piękną prawdą, że Bóg jest miłością - mówił do uczestników koncertu w Spodku metropolita katowicki.
Arcybiskup serdecznie podziękował też prezydentowi Katowic za to, że „możemy dzisiaj tutaj w Spodku przeżywać nasze Betlejem”. Podkreślił, że jest to już czwarta edycja tego niezwykłego muzycznego wydarzenia.
Koncert rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem spowodowanym trudnościami komunikacyjnymi w mieście. Nawiązał do tego prezydent miasta.
- Choć wiem, że dzisiaj mieliście problem z dotarciem tutaj do Spodka, to myślę, Księże Arcybiskupie, że Trzej Królowie też mieli problem z dotarciem do Betlejem. Więc dzisiaj wszyscy jesteśmy takim Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, którzy podróżowali katowickimi ulicami do Betlejem w Katowicach - zażartował Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Ale najważniejsze jest to, by to Betlejem rodziło się w sercu każdego z nas - dodał.
"Koncert »Betlejem w Spodku« to opowieść o Zbawicielu, o okolicznościach i celu Jego przyjścia na ziemię. Opowieść wyrażona muzycznym językiem wielu narodów oraz tradycji, powstawała na przestrzeni dziejów i epok w różnych zakątkach świata i w różnych historycznych krainach" - napisał Mateusz Mate.O Otremba, dyrektor artystyczny Betlejem w Polsce w materiale skierowanym do słuchaczy koncertu.
Mate.O był także narratorem podczas całego muzycznego przedsięwzięcia. - Dzisiaj prowadziło nas słowo samego Boga. Słyszeliśmy je nie tylko w Ewangelii, ale także z kart Starego i Nowego Testamentu i to ono nas prowadziło przez ten koncert - mówił pod koniec muzycznego wydarzenia artysta.
- „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”, i to właśnie temu Słowu chcemy oddać dzisiaj chwałę - powiedział prowadzący koncert Marek Zając.
W czasie przerwy wraz z Dominiką Szczawińską, redaktorem diecezjalnego Radia eM, zachęcali, aby wysłać do kochanej przez siebie osoby SMS i w ten sposób przypomnieć jej o swoim uczuciu.
- Czas Bożego Narodzenia to także czas przebaczenia, więc może warto wysłać też wiadomość „przebaczam” do tego, który naszego przebaczenia potrzebuje - dodali po chwili.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.