- Bądźcie wiernymi sługami nowej ewangelizacji, która szerzy w świecie Światło Chrystusa. Wraz z Nim głoście, że czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże - mówił nowym biskupom metropolita.
Uroczyście rozpoczęliśmy obchody 90-lecia diecezji katowickiej. W Trzech Króli otrzymaliśmy dwóch biskupów: Marka Szkudłę i Adama Wodarczyka, którzy od dziś razem z abp. Wiktorem Skworcem będą prowadzili Kościół Górnego Śląska do Boga. - Jesteście szczególnym, urodzinowym darem dla naszego Kościoła lokalnego i za ten dar jesteśmy papieżowi Franciszkowi ogromnie wdzięczni… - mówił im abp Skworc.
Metropolita katowicki w homilii biskupom wyznaczył filary, na których opierać będzie się ich posługa. Są one mocno związane z ich dotychczasowymi zadaniami.
- Ty, biskupie Marku: dziel nadal ze mną troskę o duchowieństwo tego Kościoła, o jego stałą formację - aby było ewangelicznym zaczynem i solą tej ziemi. Ty, biskupie Adamie: staraj się o to, aby światło Ewangelii - przez Ruch Światło-Życie - ożywiało nasze parafialne wspólnoty; aby Domowy Kościół - gałąź tego Ruchu - usilnie zabiegał, by wszystkie rodziny były „miłością wielkie”.
Metropolita katowicki przypomniał także, że zadaniem biskupów jest m.in. wizytacja parafii, której celem jest umocnienie wiernych w wierze.
- Wspólnie będziemy troszczyć się, aby każda parafia była wspólnotą wspólnot, jak tego chciał, za Soborem Watykańskim II, bliski wam obu i nam wszystkim, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jego ideałem był Chrystus Sługa, bo „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono...” (Mk 10,45). Bądźcie i wy sługami zdolnymi do umywania nóg, schylania się aż do ziemi, po której dziś chodzi człowiek… - prosił.
Abp Skworc w dniu rozpoczęcia świętowania 90-lecia diecezji zwrócił także uwagę, że ten czas przygotowuje cały Kościół katowicki na wielki jubileusz 100-lecia, „czas szczególnej łaski”. - Niech ta perspektywa mobilizuje nas wszystkich do modlitwy i działania, aby światło Chrystusa zajaśniało - w nas i przez nas - nowym blaskiem! - zachęcał obecnych w archikatedrze.
Całość homilii tutaj.
Joanna Juroszek /Foto Gość Chwilę przed przyjęciem święceń biskupi nominaci modlili się leżąc krzyżem, wierni w tym czasie odmawiali litanię do Wszystkich Świętych Głównym konsekratorem święceń biskupich ks. Marka Szkudły i ks. Adama Wodarczyka w katedrze Chrystusa Króla był abp Wiktor Skworc, a współkonsekratorami dwaj seniorzy: abp Damian Zimoń oraz bp Stefan Cichy, emerytowany biskup legnicki, pochodzący z archidiecezji katowickiej. W katedrze Chrystusa Króla obecni byli także inni biskupi, wśród nich abp Szczepan Wesoły, na co dzień pracujący wśród włoskiej Polonii i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, oraz kapłani. Na Mszę przybyli także zwierzchnicy Kościołów innych wyznań.
Zawołaniem biskupim bp. Marka Szkudły są słowa: „W Tobie Panie zaufałem”, bp. Adama Wodarczyka - „Światło-Życie”.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to także święto metropolity katowickiego, który dokładnie 17 lat temu z rąk św. Jana Pawła II w Rzymie przyjął sakrę biskupią.
Po Mszy św. , o godz. 15, spod katedry wyruszy Orszak Trzech Króli, a o godz. 18 w katowickim Spodku rozpocznie się „Betlejem Spodku”, czyli rodzinne kolędowanie z TGD, Anną Marią Jopek, Natalią Niemen, Kubą Badachem. W imprezie wezmą udział także abp Wiktor Skworc oraz nowo wyświęceni biskupi pomocniczy naszej archidiecezji. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na ŚDM 2016.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.