Wkrótce XIII Dzień Papieski

Pod hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu" 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski.

W całym kraju odbywać się będą dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem będzie potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin. W przededniu Dnia Papieskiego wręczone zostaną przyznawane przez Fundację Nagrody TOTUS, natomiast 13 października na Placu Zamkowym odbędzie się specjalny koncert.

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywane są w wielu miastach całego kraju, oprócz Warszawy będą to m.in. Katowice, Siemianowice, Zabrze i Kraków. Odbędą się tam spotkania, dyskusyjne i koncerty oraz uroczyste Msze św.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opracowała konspekty zajęć lekcyjnych – dla szkół wszystkich szczebli – nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie objętych pomocą jest już 2500 osób z całego kraju.

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Fundacja prowadzi kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i są organizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych - zwraca uwagę ks. prał. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego ks. Drob ocenia, że dialog w Polsce jest dziś bardzo potrzebny. "Dialog zakłada umiejętność słuchania, tymczasem dziś w debacie publicznej jest to rzadkość: każdy mówi swoje, nie jest nastawiony na słuchanie" - ubolewa przewodniczący Fundacji dodając, że Jan Paweł II był nauczycielem i prawdziwym mistrzem dialogu.

Ks. Drob wyraził radość, że tegoroczny Dzień Papieski zbiega się w czasie z "Dziedzińcem dialogu" – cyklem debat wierzących, poszukujących i ateistów o relacjach nauki, kultury, społeczeństwa i wiary oraz o współodpowiedzialności za świat.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu Fundacji zwraca uwagę, że zgłębianie papieskiego nauczania w dziedzinie dialogu, "może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga". Jana Pawła II cechował niezwykły wręcz szacunek dla każdego człowieka, z którym się spotykał, a budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności - podkreśla ks. Kowalczyk.

Jego zdaniem, kolejny Dzień Papieski powinien zwrócić uwagę na rangę i konieczność dialogu także wewnątrz samego Kościoła. Przywołuje przy tym słowa samego papieża Wojtyły (z adhortacji Reconciliatio et paenitentia): "Kościół (...) jest świadomy, iż ze swojej natury jest sakramentem powszechnej komunii miłości; ale także jest świadom istniejących w jego łonie napięć, mogących stać się czynnikami podziału".

Papież wskazywał następnie: "Aby przezwyciężyć konflikty i sprawić, by zwykłe napięcia nie szkodziły jedności Kościoła, musimy wszyscy stanąć wobec Słowa Bożego i odrzuciwszy własne subiektywne zapatrywania, szukać prawdy tam, gdzie się ona znajduje, to jest w samym Słowie Bożym i w jego autentycznej interpretacji podawanej przez Magisterium Kościoła". Papież zachęcał do wysłuchania wzajemnych opinii, szacunku, powstrzymywania się od pospiesznych sądów i cierpliwości.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10