Papież z Rio reformuje Kurię Rzymską

Nawet w Rio papież Franciszek zajmuje się reformą Kurii rzymskiej – pisze z Brazylii Andrea Tornielli.

Reklama

Watykanista na łamach dzisiejszej La Stampy powołuje się jak zawsze na swoje „tajemnicze” źródła, choć oficjalnie także na kolejną w ostatnim czasie rozmowę  kard. Oscar Rodriguez Maradiaghi dla prasy. Tym razem dla hiszpańskiego dziennika „La Razón”.

– Franciszek we wtorek i środę przekazywał odpowiednie wskazówki i dokumenty kardynałom odpowiedzialnym za przygotowanie zmian w kurii – pisze Tornielli. – Papieżowi leży na sercu szybkie uporanie się i kres dotychczasowym kłopotom Watykanu.

Faktycznie we wtorek wieczorem kard. Maradiaga spotkał się z papieżem w rezydencji w Sumaré w Brazylii, gdzie po podróży zza oceanu nocował Franciszek. W czasie krótkiego kolokwium z Następcą Św. Piotra, honduraski purpurat otrzymał wskazówkę, by ośmiu kardynałów, którzy tworzą tzw. ciało doradcze Ojca Świętego w zarządzaniu Kościołem, przygotowało «instrumentum laboris» na temat reformy Kurii. Mają oni systematycznie zbierać wszystkie propozycje biskupów z różnych kontynentów.

– Intencją papieża jest, by pomysły wyszły oddolnie – cytuje Maradiaghę Tornielli. I dalej: „Wśród biskupów panuje wielki entuzjazm i głębokie pragnienie, by wzmocnić kolegialność w Kościele”. Zdaniem włoskiego watykanisty, pomysł na Instrumentum Laboris w sprawie reformy Kurii Rzymskiej jest świetny. To pomoże i ułatwi papieżowi podejmowanie decyzji w tej mierze. – A jak można się spodziewać – pisze Tornielli – w najbliższych miesiącach decyzje Franciszka będą mocne i wywrócą Watykan do góry nogami. 

Kard. Maradiaga z kolei, wypowiadając się w Rio dla dziennikarzy, dodał (cyt. Za Vatican Insider) iż „w strukturach Kościoła i poza nim jest wielkie oczekiwanie, by papież był na bieżąco i dobrze informowany o wszystkim. Chodzi o to, by nie powtórzyła się już sytuacja z czasów pontyfikatu Benedykta XVI i przypadek skandalu z Vatileaks. Informacje muszą docierać do papieża bez filtrów!.

Purpurat mówił o planowanym poszerzeniu zakresu czynności Sekretariatu Stanu i „konieczności uniknięcia dublowania się pracy niektórych dykasterii jak np. Papieskiej Rady ds. nowej ewangelizacji i Kongregacji ds. Ewangelizacji. One muszą ulec wchłonięciu”. 

Wśród wciąż pojawiających się pytań o reformę Kurii padają często i te dotyczące watykańskiego IOR. Maradiaga sugerował, że prawdopodobnie zostanie on przekształcony w tzw. bank etyczny. IOR jest fundacją tymczasem funkcjonuje na zasadach banku i trzeba wreszcie tę i pozostałe kwestie dobrze wyprostować. Dlatego papież nie traci czasu nawet w Rio – dodał purpurat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama