Dziesięć przykazań to dar Boga, który wskazuje nam, jak zachować wolność i żyć w miłości – powiedział Papież w wideoprzesłaniu, które skierował do uczestników kolejnego etapu inicjatywy ewangelizacyjnej „10 placów dla 10 przykazań”. Odbywa się ona w różnych włoskich miastach z inicjatywy Odnowy w Duchu Świętym i pod patronatem Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. W ten weekend dotarła ona do Mediolanu.
W wideoprzesłaniu, które zostało wyemitowane wczoraj wieczorem, Franciszek wyjaśnił, na czym polega znaczenie przykazań. „Słowo «przykazanie» nie jest modne – zauważył Papież. – Współczesnemu człowiekowi kojarzy się z czymś negatywnym, z kimś, kto chce narzucić ograniczenia, stawia przed nami przeszkody. I niestety historia, również niedawna, została naznaczona przez narzucone i opresyjne tyranie, ideologie, logiki, które nie dążyły do dobra człowieka, lecz do zdobycia władzy, sukcesu, korzyści. Jednak dziesięć przykazań pochodzi od Boga, który nas stworzył z miłości, ustanowił przymierze z ludzkością i chce tylko dobra człowieka. Zaufajmy Mu. Zdajmy się na Boga!”
Papież zwrócił też uwagę na nędzę współczesnego świata, która wynika z odrzucenia przykazań. „Ileż nierówności jest na świecie! Ileż jest głodu chleba i prawdy! Ileż nędzy moralnej i materialnej wynika z odrzucenia Boga i zastąpienia Go bożkami” – mówił Papież do uczestników ewangelizacyjnej akcji w Mediolanie.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.