Nagła i niespodziewana śmierć... marzenie?

Prawie trzy czwarte Polaków chciałoby umrzeć w sposób niespodziewany, a tylko jedna piąta wolałaby przygotować się do śmierci – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Wprawdzie niemal trzy czwarte Polaków deklaruje, że myśli o śmierci, jednak nieco ponad połowie z nich zdarza się to rzadko. Co czwarty badany twierdzi, że nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami.

Problemy kresu życia w większym stopniu absorbują uwagę kobiet, osób starszych, gorzej wykształconych i źle oceniających swoje warunki materialne.

Prawie trzy czwarte respondentów (71 proc.) chciałoby umrzeć w sposób niespodziewany, a tylko jedna piąta (20 proc.) wolałaby przygotować się do śmierci. Wolę nagłej śmierci ponadprzeciętnie często wyrażają ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, respondenci gorzej sytuowani i rzadziej praktykujący religijnie.

Warto jednak zaznaczyć, że niespodziewaną, szybką śmierć preferuje przeważająca część respondentów ze wszystkich grup społeczno-demograficznych.

Ci, którzy chcieliby mieć czas na przygotowanie się do śmierci, niemal powszechnie odczuwają potrzebę pożegnania się z bliskimi (81 proc.). Około dwóch trzecich chciałoby wyspowiadać się, przyjąć sakramenty (71 proc.) oraz uporządkować sprawy majątkowe (62 proc.). Mniej osób z tej grupy za ważne uznaje naprawienie relacji międzyludzkich, rozwiązanie konfliktów (42 proc.) i zapewnienie sobie miejsca na cmentarzu (24 proc.). Jedna dziesiąta (10 proc.) wolałaby zrobić coś innego – spełnić swoje marzenie lub wyjechać w podróż życia.

Najbardziej preferowaną formą zakończenia życia jest śmierć we śnie (59 proc.). Dla połowy respondentów ważne jest, aby ich zgon nie był poprzedzony długim cierpieniem. Dość dużej grupie badanych zależy na możliwości pożegnania się z rodziną i przyjaciółmi (32 proc.), wyspowiadania się i przyjęcia sakramentów (29 proc.) oraz na tym, by umrzeć we własnym domu (25 proc.). Mniej osób za jedną z trzech najistotniejszych spraw uważa obecność bliskiej osoby (15 proc.), zachowanie świadomości (7 proc.) i estetycznego wyglądu ciała (7 proc.).

Ankietowani zamożniejsi i lepiej wykształceni przywiązują większą wagę do społecznego aspektu śmierci – relatywnie częściej odczuwają potrzebę pożegnania się z bliskimi, a nawet śmierci u boku bliskiej osoby. Badani gorzej wykształceni i mniej zamożni częściej niż pozostali woleliby zakończyć życie we własnym domu, z kolei osoby bardziej zaangażowane religijnie za jedną z ważniejszych spraw uznają wyspowiadanie się i przyjęcie sakramentów.

Większość respondentów (66 proc.) twierdzi, że chciałaby umrzeć we własnym domu. Co dwunasty wolałby śmierć w szpitalu, a nieliczni (4 proc.) – w innym miejscu, np. na wyjeździe zagranicznym, na łonie natury, w wypadku, w pracy. Jedna piąta ankietowanych (22 proc.) nie ma zdania na ten temat.

Mimo że Polacy coraz rzadziej myślą o śmierci, większość respondentów deklaruje, że od czasu do czasu oddaje się refleksji nad umieraniem podsumowuje analityk podsumowuje CBOS. W ocenie przeciętnego ankietowanego idealnym zakończeniem życia byłaby śmierć we śnie, w swoim domu. Okazuje się również, że większość badanych chciałaby umrzeć nagle, niespodziewanie.

Badanie przeprowadzono w dniach 8–17 listopada 2012 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SONDAŻ, ŚMIERĆ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  11.12.2012 13:49
  Od nagłej a niespodziewanej śmierci zachowaj nas Panie!
  Czas ucieka wieczność czeka!
  Zawsze warto poświęcić trochę czasu dla wieczności.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Moria
  11.12.2012 14:56
  Moria
  św. Antoni z Padwy († 1231)
  "O duszo, podnieś się z ułud swego ciała, podnieś się z pożądliwości świata, powstań do wiecznych radości. W godzinę śmierci bezpiecznym będzie ten, kto tak właśnie podniesie się i skieruje swą duszę do Boga."

  św. Jan od Krzyża (†1591)
  "W godzinie porachunku będziesz czuł ciężar, że nie poświęcałeś czasu na służenie Bogu; czemu więc teraz nie wypełniasz go i nie używasz tak, jakbyś chciał mieć spełnione wszystko w chwili śmierci?"

  św. Jan Bosko (†1888)
  "… Nigdy nie widziałem, aby ktoś w momencie śmierci lamentował, że uczynił za wiele dobra …"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11