Zmarł bp Janusz Zimniak. Był sługą ewangelizacji

W Bielsku-Białej w piątek 24 maja zmarł biskup pomocniczy senior Janusz Zimniak. Odszedł w 91. roku życia, 68. roku kapłaństwa oraz 44. roku biskupiej posługi. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 31 maja o 10.00 w katedrze św. Mikołaja wprowadzeniem trumny z ciałem i modlitewnym czuwaniem. O 12.00 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa, po której nastąpi przejście konduktu na cmentarz katedralny przy ulicy Grunwaldzkiej i złożenie do grobu zasłużonych kapłanów, zgodnie z wolą Zmarłego.

Biskupie zawołanie: "Evangelizari et evangelizare" było fundamentem całej jego kapłańskiej posługi, w której wiele uwagi poświęcał katechizacji.

W wywiadzie dla bielsko-żywieckiego "Gościa Niedzielnego" przyznawał: "Katechizacja to trudna praca, ale przynosząca wiele radości. Dla mnie rzeczywiście stała się takim głównym punktem odniesienia do całego kapłaństwa, które od samego początku związane było nierozdzielnie z katechezą: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ona zawsze była obecna w mojej posłudze kapłańskiej i pewne reguły dotyczące katechezy przeniosły się z pewnością na całe moje posługiwanie w Kościele. Bo zgłębianie rozmaitych aspektów katechezy procentuje. Przede wszystkim świadomością, że te wszystkie studia nie mogą się zakończyć i że ja także ciągle potrzebuje uzupełniania wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń. Katecheta powinien mieć świadomość, że nigdy nie powinien w sobie gasić tej ciekawości, gotowości poszukiwania nowych, wciąż lepszych dróg. I pamiętać, że katecheza nie powinna być monologiem katechety, ale prowadzona na różne sposoby aktywizacją wszystkich katechizowanych".

W diecezji bielsko-żywieckiej posługiwał od chwili jej powstania w 1992 r., szczególną opieką duszpasterską otaczając katechetów.

Bp Janusz Zimniak pełnił posługę biskupa pomocniczego w diecezji bielsko-żywieckiej od 1992 r.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Bp Janusz Zimniak pełnił posługę biskupa pomocniczego w diecezji bielsko-żywieckiej od 1992 r.

Obchodząc 50. rocznicę święceń kapłańskich, młodym kapłanom radził: "Zawsze patrzcie na swoją posługę jako na narzędzie własnego doskonalenia - żeby ciągle postępować naprzód, rozwijać swoje umiejętności. Trzeba dążyć, by nasza posługa kapłańska stawała się coraz lepsza. To wymaga ciągłej aktywności, dynamicznego podejścia do własnej obecności w Kościele, ale na pewno owocuje. Jestem tym sam zdziwiony, ale dziś tych minionych 50 lat nie odczuwam jako jakiegoś ciężaru. W dalszym ciągu dużo się uczę i życzę sobie jednego: żebym zawsze, w każdej posłudze i bez względu na to, ile jeszcze czasu mi pozostało, był otwarty na naukę".

Sam bp Zimniak zawsze pozostawał też otwarty na ludzi, chętnie uczestniczył w wydarzeniach religijnych, ale także społecznych.

Bp Zimniak podczas Mszy św. w Ustroniu-Zawodziu.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Bp Zimniak podczas Mszy św. w Ustroniu-Zawodziu.

***

Urodził się 6 września 1933 roku w Tychach. Dwa lata później jego rodzina przeprowadziła się do Mysłowic. Po ukończeniu szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego w Mysłowicach w 1951 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego. 9 września 1956 roku - w ostatnim roku przymusowej nieobecności biskupów katowickich - przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Sonika z Kielc.

Pracował jako wikariusz w parafiach: Matki Bożej Szkaplerznej w Jejkowicach koło Rybnika, Świętej Trójcy w Bielsku-Białej, św. Pawła Apostoła w Pawłowie, w katolickiej stacji duszpasterskiej w Drutarni i Bruśku oraz w parafii św. Bartłomieja w Bieruniu Starym.

W listopadzie 1966 roku biskup katowicki powierzył mu funkcję wizytatora nauki religii oraz diecezjalnego duszpasterza młodzieży męskiej. W latach 1969-72 odbył studia specjalistyczne w Międzynarodowym Instytucie Katechetyczno-Pastoralnym "Lumen vitae" w Brukseli, afiliowanym do Uniwersytetu Katolickiego w Louvain. Otrzymał tytuł licencjata na podstawie rozprawy na temat: "Katecheza i jej język".

Po powrocie do kraju ponownie objął funkcję wizytatora nauki religii. Równocześnie prowadził wykłady z katechetyki, pedagogiki i psychologii rozwojowej w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na kursie katechetycznym w Katowicach. Pełnił funkcję sekretarza I Synodu Diecezji Katowickiej.

W 1975 roku uczestniczył w pracach zespołu ekspertów przygotowujących Synod Prowincji Krakowskiej. Ponadto prowadził rekolekcje dla maturzystów oraz dni skupienia dla katechetek i nauczycieli. Od 1974 roku rozpoczął współpracę z redakcją "Gościa Niedzielnego" jako konsultant z dziedziny katechetyki.

W latach 1977-79 odbył studia doktoranckie w Instytucie Pastoralnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Napisał pracę pod kierunkiem ks. prof. M. Majewskiego na temat: "Katecheza rodzinna w twórczości Pierre Ranweza". W 1979 roku objął funkcję wicerektora Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

2 września 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. dr. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji katowickiej i biskupem tytularnym Polignano. Konsekracja biskupa nominata odbyła się 4 listopada 1980 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W dniu 25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, w której posługiwał do czasu przejścia na emeryturę w 2010 r. Czas emerytury spędzał w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

Już jako emeryt odebrał górnicze odnaczenie...   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Już jako emeryt odebrał górnicze odnaczenie...

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie...

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6