Droga Krzyżowa wśród ruin krematoriów

Kilka tysięcy osób przeszło 4 listopada w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince.

Rozważania podczas niedzielnego nabożeństwa pasyjnego poświęcone były życiu i śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. W ten sposób zamknięto obchodzony uroczyście na Ziemi Oświęcimskiej Rok Edyty Stein związany z 70. rocznicą jej męczeńskiej śmierci. Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano Różaniec. Procesję pasyjną poprowadził ks. prałat Krzysztof Straub, dziekan dekanatu oświęcimskiego. Rozważania przy symbolicznych stacjach Męki Pańskiej, przygotował w tym roku ks. Manfred Deselaers. Pochodzący z Niemiec kapłan, pracujący od lat w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu był także uczestnikiem nabożeństwa, będącego symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein.

Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V i budynku komendantury obozu. Rozważając Mękę Chrystusa, przypominano sceny z życia św. Edyty Stein.

Prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miasta Oświęcim, Helena Wisła, która jako jedna z pierwszych niosła krzyż, przyznaje, że obecność tylu ludzi modlących się w tym miejscu niesie nadzieję. „Myślę, że to, iż tutaj jesteśmy i dajemy świadectwo prawdzie, jest czymś ponad to zło, które tu się wydarzyło. Jest coraz więcej ludzi, którzy chcą dążyć do dobra i żeby w tym Oświęcimiu było coraz więcej dobrych rzeczy” – zauważa.

Na koniec Drogi Krzyżowej błogosławieństwa udzielił ks. infułat Władysław Fidelus z konkatedry żywieckiej. W kościele w Brzezince sprawowana była natomiast Msza św.

Drogi Krzyżowe na terenie byłego obozu rozpoczęły się jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i zainicjowały je kluby KIK-u z Oświęcimia i Krakowa. Najwięcej osób było tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu. Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8