Policjanci i księża wołają - odblaski ratują życie

W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości ok. 20 metrów, a jeśli ma na sobie elementy odblaskowe - z ponad 150 metrów. Dlatego policjanci i księża wspólnie przypominają: odblaski ratują życie.

W ramach akcji "Chroń życie, załóż odblask!" materiały odbijające światło są rozdawane w parafiach rzymskokatolickich na Mazowszu. Jak tłumaczy Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, policjanci wpadli na pomysł akcji, bo ze statystyk wynika, że właśnie to województwo jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla piechurów. W 2011 r. na polskich drogach zginęło ponad 1400 pieszych, z tego 276 na Mazowszu. Problem jak zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę jedynie z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

"Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, czy nawet przechodzący przez jezdnię jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż gdyby te odblaski miał" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

"Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo, jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego" - dodał.

W ramach inicjatywy "Chroń życie, załóż odblask!" zostanie rozdanych 200 tys. odbijających światło naklejek i opasek, które ufundował PKN Orlen. Jak poinformowano w komunikacie rozesłanym przez Konferencję Episkopatu Polski, akcja, rozpoczęta w poniedziałek, obejmuje około tysiąca parafii rzymskokatolickich w wiejskich i miejsko-wiejskich gminach Mazowsza. Odblaski są rozdawane po nabożeństwach.

Jak powiedział Konkolewski w przeciwieństwie do większości tego typu akcji, które zazwyczaj są skierowane do dzieci i młodzieży, tym razem policjanci i księża chcą dotrzeć przede wszystkim do osób starszych. Proboszczowie mają też podczas ogłoszeń parafialnych przypominać o znaczeniu elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa na drodze.

Policjanci przypominają też, iż Prawo o ruchu drogowym mówi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10