Rekordy krakowskiej komunikacji, w piątek kolejne utrudnienia

Krakowska komunikacja miejska od początku ŚDM bije kolejne rekordy. Podróżnych w piątek czekają jednak kolejne utrudnienia w ruchu drogowym, związane z przejazdem kolumny papieskiej i uroczystościami na Błoniach.

Tylko w miniony wtorek autobusami i tramwajami podróżowało ponad milion pasażerów. Sprzedano już 35 tys. specjalnych biletów na czas ŚDM po 15 zł, a jednego dnia - również we wtorek - kupiło je 15 tys. osób - poinformował Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Rekordowa jest także liczba przejazdów środków komunikacji miejskiej. We wtorek na ulicach Krakowa tramwaje i autobusy miały 220 dodatkowych kursów, co przekłada się w sumie na 2 mln przejazdów dziennie, tj. dwukrotnie więcej niż w normalnym okresie. Najbardziej obciążonymi liniami były: 8 (120 kursów), S1, S2, 14, 19 i S14.

Jednym z największych wyzwań komunikacyjnych okazała się podróż pielgrzymów do sanktuariów w Łagiewnikach - Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. Zapełnione pielgrzymami tramwaje zatrzymywały się dopiero w Borku Fałęckim. Dzięki temu kolejne grupy docierały na miejsce, zwiedzały sanktuaria i wracały tramwajami, które podjeżdżały na przystanek co dwie minuty. Dzięki temu bardzo sprawnie udało się przewieźć w obie strony blisko 70 tysięcy podróżujących.

Na krakowskich ulicach nie ma dużo samochodów, sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska, zatem okresowe wyłączenia z ruchu ulic na trasie przejazdu kolumny papieskiej nie stanowią dużych utrudnień.

W piątek planowane są kolejne wyłączenia ulic. W godzinach porannych i popołudniowych w związku z przejazdem papieża do i z Oświęcimia czasowo z ruchu zostaną wyłączone: DW 774, DW 780, obwodnica Bielan, ulice Mirowska, Księcia Józefa, Kościuszki i Zwierzyniecka.

W godzinach popołudniowych, w związku z wizytą papieża w Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu, czasowo wyłączone z ruchu drogowego zostaną ulice przebiegające na trasie z centrum do Szpitala: Zwierzyniecka, Konopnickiej, Kamieńskiego, Wielicka i Kostaneckiego.

Ul. Franciszkańska tak jak w poprzednich dniach będzie całkowicie wyłączona z ruchu.

W piątek uruchomiona zostanie kolejna strefa ograniczeń w ruchu (nr 3 - wschód miasta).

Od 26 lipca w Krakowie obowiązują już dwie strefy wyłączone z ruchu: w okolicach Błoń i Łagiewnik, oraz I i II strefa ograniczenia ruchu. Na ulicach utworzono specjalne linie korytarzowe - autobusowe i tramwajowe - kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut - z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych.

Ulice wokół Błoń będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, a okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II - od 26 do 31 lipca.

Do korzystania z komunikacji miejskiej ma zachęcać specjalny bilet za 15 zł ważny do 26 do 31 lipca na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba go kasować.

Dokładne mapy ze zmianami w komunikacji w Krakowie zobaczyć można na stronie: sdminformacjadrogowa.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9