Vaticanum II obowiązuje wszystkich katolików

Nauczanie II Soboru Watykańskiego nie jest ani opcjonalne ani też drugorzędne, lecz musi być postrzegane we właściwym kontekście – stwierdził kard. William Levada.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wygłosił 26 września wykład na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie, otwierając trzydniową konferencję odbywającą się pod hasłem „Reforma i odnowa: Vaticanum II po pięćdziesięciu latach”.

Kard. Levada skoncentrował się na trzech wydarzeniach – przypadającej 11 października pięćdziesiątej rocznicy inauguracji II Soboru Watykańskiego, dwudziestej rocznicy promulgacji Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz rozpoczynającym się także 11 października ogłoszonym przez Benedykta XVI Roku Wiary.

Purpurat kierujący przez ostatnie siedem lat Kongregacją Nauki Wiary przytoczył rozmowę jednego ze swych kolegów z uczniami szkoły średniej. Zapytał on o to, czym było Vaticanum II. Jedna z odpowiedzi brzmiała – „letnia rezydencja papieży”. Kard. Levada wyraził przekonanie, że jego słuchacze w Waszyngtonie mają znacznie głębszą wiedzę na temat Soboru, choć zauważył, że ciągle mamy do czynienia z niejasnościami czy zamieszaniem – na przykład odnośnie do tego, czy był to sobór dogmatyczny czy duszpasterski oraz czy jego przesłanie należy odczytywać literalnie – w przyjętych dokumentach, czy też w jego duchu.

„II Sobór Watykański został zwołany jako duszpasterski – nie uchwalił on nowych dogmatów, aby skorygować błędy” – zaznaczył purpurat. Podkreślił jednocześnie, że jako taki był on zarówno doktrynalny jak i duszpasterski.

Kompletny tekst wykładu jest dostępny w internecie pod adresem: trs.cua.edu/res/docs/news/Cardinal-Levada-CUA-Keynote-Address.pdf.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • pytanie
  28.09.2012 14:54
  A jeżeli nasi następcy uznają Vaticanum II za herezję? Za wiele wśród "reformatorów" jest prostej pychy i nienawiści do tych, którzy są wierni tradycji.
 • Paweł z Gdańska
  28.09.2012 18:45
  Vaticanum II nie obowiązuje jako nakaz bo nie jest Soborem dogmatycznym, a tylko taki musi być przyjęty i przestrzegany.
 • brosaczony
  28.09.2012 23:37
  brosaczony
  Kochani wracajcie.
 • Viator
  29.09.2012 18:01
  Czytam te komentarze i widzę, że jak ktoś coś sobie wbił do głowy, to nie da rady tego usunąć. Argumenty typu "przyszłe pokolenia może odrzucą sobór" brzmi jak "na razie człowiek nie potrafi latać, ale może w przyszłości wyrosną mu skrzydła". Przeciwnicy soboru próbują tłumaczyć,że jego ustalenia są trudne do zrozumienia, dlatego ich się nie przyjmuje.. Ręce opadają...

  Powiedzmy jasno: tradycjonaliści nie przyjmują nauczania soborowego, bo gardzą nauczycielskim urzędem Kościoła. Te wszystkie zarzuty (skądinąd słuszne) o posoborowych nadużyciach są tylko pretekstem. Bo jeśli sa nadużycia, to je trzeba krytykować nie sobór... Ale szkoda słów... Jak ktoś się uprze, to nie przyjmie nawet, że białe jest białe, a czarne czarne...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6