W Liège przywrócono procesję Bożego Ciała, zniesioną 50 lat temu w imię źle zrozumianej reformy soborowej.
W tym roku uroczystość Bożego Ciała ma charakter jubileuszowy. Mija bowiem 750 lat, odkąd Urban IV rozciągnął to święto na cały Kościół powszechny. Pierwotnie, pod wpływem wizji św. Julianny z Cornillon, obchodzono je jedynie w Liège w Belgii. I to właśnie w tym mieście odbywają się dziś główne uroczystości jubileuszowe.
Co najważniejsze w tym roku przywrócono procesję Bożego Ciała, która pomimo ponad 700-leteniej tradycji została tam zniesiona przed półwieczem w imię błędnie rozumianej soborowej reformy Kościoła. Aktualny biskup Liège Jean-Pierre Delville widzi w niej okazję do realizacji głównej idei pontyfikatu Papieża Franciszka.
„Papież Franciszek – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Delville – wzywa nas w sposób szczególny, abyśmy wyszli poza mury kościoła, świadczyli o naszej wierze na ulicach miast, w społeczeństwie, wokół siebie. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby wykorzystać tę okazję i przywrócić procesję Bożego Ciała, której nie było tu od 50 lat. Przywracamy tę procesję, wykorzystując nowoczesne środki, dbając o dobre nagłośnienie i czytelne przesłanie uroczystości. Odkryliśmy, że ta procesja pozwala nam zaistnieć na terenie miasta, w społeczeństwie, w zwykłych realiach życia. Chcemy mieć odwagę wyrażenia naszych przekonań i naszej chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszym społeczeństwie”.
Jubileuszowe uroczystości w Liège rozpoczynają się wieczorną Mszą w Bazylice św. Marcina, czyli w tym samym kościele, gdzie w 1246 r. po raz pierwszy obchodzono, jeszcze lokalnie, uroczystość Bożego Ciała. W procesji po ulicach miasta weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski, który przekaże wiernym papieskie błogosławieństwo.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).