Nazwał Jana Pawła II synem soboru

Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.

Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. W rzymskim kościele św. Ludwika wygłosił on konferencję do setek pielgrzymów z Francji, którzy przyjechali na kanonizację dwóch papieży. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.

Mówiąc o Angelo Roncallim-Janie XXIII, wskazał, że dwoma słowami, które kierowały jego życiem, były: „Oboedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój), zawarte w jego haśle biskupim. Świadectwem głębi jego duchowości i świętości jest pisany przez całe życie „Dziennik duszy”. Angelo Roncalli nieustannie zdawał się na wolę Bożą. Łączył umartwienia z radością i pogodą ducha. Był zwany „dobrym papieżem”, a była to dobroć zakorzeniona w Bogu – zaznaczył bp Riocreux.

Przypomniał, że w dniu przyjęcia święceń kapłańskich ks. Roncalli postanowił cały oddać się Bogu i zbawieniu dusz, które to postanowienie nazajutrz pobłogosławił ówczesny papież, św. Pius X. Gdy natomiast został biskupem, postanowił być surowym dla siebie i łagodnym dla drugich.

Przedstawiając postać Jana Pawła II, ordynariusz Basse-Terre podkreślił, że ojciec przyszłego papieża był człowiekiem głębokiej modlitwy i zabierał syna na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy Karol Wojtyła został papieżem i po raz pierwszy wszedł do swojego mieszkania na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego, powiedział: „Tu będzie mój klasztor”. Z okien widział biała linię na placu św. Piotra, będącą granicą Państwa Watykańskiego, jednak daleko je przekraczał, objeżdżając świat jako misjonarz aż po krańce Ziemi – mówił bp Riocreux.

Podzielił się też wspomnieniem ze swego pobytu w Gdańsku – „polskiej stolicy wolności” - podczas pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1987 r. Papież odprawiał Mszę na ołtarzu w kształcie statku. Powiedział wówczas, że czuje się jak kapitan, na co setki tysięcy zebranych odpowiedziało wznoszeniem transparentów z napisem „Solidarność”. - Tam tworzyła się historia, a za dwa lata upadł mur berliński – przypomniał hierarcha.

Wspomniał swoją rozmowę z Janem Pawłem II podczas wizyty ad limina Apostolorum. Był wówczas ordynariuszem podparyskiej diecezji Pontoise, na której terenie znajduje się miasto Aulnay-sous-Bois. To tam młody ks. Wojtyła odprawił w 1947 r. Mszę św. dla polskich emigrantów. „Pamiętam!” – powiedział Jan Paweł II biskupowi, który ten fakt przypomniał.

Zdaniem bp. Riocreux istnieje podobieństwo świętości Jana XXIII i Jana Pawła II, gdyż obaj byli pełni wiary, miłości i wielkiej nadziei. Obaj też kończyli życie w długiej agonii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7