Tysiące katolików zebrało się 6 września w Bazylice Świętej Rodziny w stolicy Kenii, Nairobi, aby uczcić 9 rocznicę śmierci Sługi Bożego, kard. Maurice Otungi. Zmarły w 2003 r. w wieku 80 kenijski hierarcha, służył Kościołowi ponad 50 lat, w tym 25 lat w godności kardynała.
"Zawsze określał siebie jako sługę sług, służył Bogu z pokorą i w posłuszeństwie" wspominał pierwszego kenijskiego arcybiskupa, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Kenii, bp Anyolo.
Kard. Otunga był synem wodza plemienia Bakhone. Jego ojciec miał 40 żon. Urodzony w styczniu 1923 r., obecny Sługa Boży chrzest w przyjął w 1935 r. Został wyświęcony na kapłana w Rzymie w 1953 r. Był m.in. wykładowcą seminarium w Kakamega, pracował w delegaturze apostolskiej w Kenii, brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W październiku 1971 został mianowany pierwszym kenijskim arcybiskupem Nairobi. 5 marca 1973 papież Paweł VI mianował go kardynałem, z tytułem prezbitera S. Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane. W maju 1997, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, kard. Otunga złożył rezygnację z rządów archidiecezją Nairobi
Był pasterzem, który podkreślał potrzebę społecznego zaangażowania Kościoła, człowiekiem wizji kładącym nacisk na rozwój duchowy, fizyczny, socjalny i ekonomiczny. Podczas obrad I Synodu dla Afryki w 1994 r, przedstawił dokument "Ewangelizacja, jako Sprawiedliwość i Pokój".
Dał poznać się jako wielki orędownik godności życia ludzkiego i rodziny. Brawurowo sprzeciwiał się próbom narzucenia Kenijczykom antykoncepcyjnej mentalności, biorąc udział w 1996 w publicznym spaleniu prezerwatyw w Uhuru Park, podczas kampanii antykoncepcyjnej.
Świadkowie określają go jako "wielkiego dżentelmena" (o. Richard Quinn), człowieka pokoju i radości, a przy tym "wojownika ducha, łagodnego w mowie ale toczącego nieustanną wojnę ze złem i strukturami grzechu" (bp Anthony Muheria). Potrafił doskonale słuchać. Pod koniec życia nie posiadał własnego domu, samochodu ani żadnych dóbr, ani nawet wygodnego łóżka.
Obecnie trwają prace przygotowawcze do procesu beatyfikacyjnego byłego arcybiskupa Nairobi. Zdaniem wicepostulatora procesu, brata Reginalda Crux, faza diezecjalna zostanie zakończona pomiędzy grudniem br. a początkiem 2013. Następnie raport zostanie przesłany do Rzymu. Dotychczas zebrano ponad 60 świadectw z różnych diecezji. "Planujemy zebrać ok. 100 do zamknięcia sprawy" mówi br. Crux.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).