Kenia: biskupi apelują o pomoc z powodu suszy

ONZ określa suszę jako najgorszą od czterech dekad.

Biskupi w Kenii zaapelowali o większą pomoc dla swojego kraju cierpiącego z powodu największej od 40 lat suszy.

W dużej części kraju ludzie zajmują się rolnictwem, handlem i pasterstwem. Czwarty sezon bez deszczu spowodował utratę źródła utrzymania dla milionów osób. Księża w parafiach w kraju mówią o narastającym głodzie, który zagraża ludziom. Diecezja Marsabit jest jednym z najbardziej dotkniętych klęską żywiołową regionów. Ks. Ibrahim Racho, wikariusz generalny powiedział, że sytuacja w tym regionie, gdzie ostatnie deszcze trwały zaledwie trzy dni, jest wyjątkowo tragiczna. „Zwierzęta umierają, a wśród ludzi panuje wielki głód” – powiedział pod koniec maja.

ONZ określa suszę jako najgorszą od czterech dekad. Sytuację Kenijczyków pogorszyła pandemia, a obecnie wojna na Ukrainie. Według organizacji pomocowych, w całym kraju 3,5 mln ludzi boryka się z poważnymi brakami żywności i potrzebuje pomocy humanitarnej. Zginęło już 1,5 mln sztuk bydła, bez pomocy pozostałe padną w najbliższych tygodniach. Wzrastają ceny żywności. Problemy są także z wodą pitną.

Sytuacja w Kenii jest podobna do tej w Etiopii i Somalii, gdzie szacuje się, że w każdym z tych krajów ucierpiało około 6 mln ludzi, zaś w Sudanie Płd. 8 mln. Według organizacji humanitarnych susza dotknęła prawie 20 mln ludzi w Rogu Afryki.

Konferencja biskupów kenijskich wystosowała solidarnościowy apel o zebranie około 2,5 mln dolarów, aby zapobiec śmierci ludności i zapewnić środki do życia w 14 okręgach przez pół roku. „Wzywamy Kenijczyków i wszystkich ludzi dobrej woli do ofiarowania pieniędzy i pomocy w naturze, abyśmy mogli zapewnić ratunek w tej rozpaczliwej sytuacji” – powiedział abp Martin Kivuva z Mombasy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KENIA, SUSZA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10