„W tym czasie żałoby chrześcijanie łączą się w bólu z braćmi i siostrami sikhami” – powiedział bp Denis Madden z Baltimore nawiązując do brutalnego ataku na ich świątynię w Oak Creek w minioną niedzielę (5 sierpnia). Uzbrojony mężczyzna zabił tam sześć osób, a trzy kolejne ciężko ranił.
Przewodniczący komisji ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego amerykańskiego episkopatu wyraził solidarność z całą wspólnotą sikhijską w USA. – „Dzielimy z wami gorącą przyjaźń, jak i miłość do Boga oraz wiarę we wspólnotę wszystkich ludzi” – wskazał hierarcha. Dodał, że amerykańscy biskupi łączą się ze sikhijską wspólnotą i odrzucają wszelką przemoc, zwłaszcza będącą przejawem nietolerancji religijnej.
„Jesteśmy szczególnie przygnębieni faktem, że to straszne zdarzenie miało miejsce w domu modlitwy i zwrócone było przeciwko ludziom zebranym razem jak rodzina, by wielbić Boga. Nasze modlitwy kierujemy za wszystkich dotkniętych tą tragedią, zwłaszcza za tych, którzy stracili w niej bliskich i ukochanych” – dodał hierarcha.
Początki monoteistycznej religii sikhów datuje się na XV w. Rozwinęła się przede wszystkim w indyjskim stanie Punjab. Na świecie wyznaje ją ok. 30 mln. ludzi. Kierowana przez bpa Maddena komisja amerykańskich biskupów prowadziła dialog ze wspólnotą sikhów w USA od 2006 r.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.