Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu złożyła swoją kandydaturę do zarządzania jednym z nowych rozszerzeń nazw domen internetowych. ICANN - instytucja odpowiedzialna za ich przyznawanie - ogłosiła 13 czerwca możliwość wprowadzenia nowych rozszerzeń, które byłby używane od wiosny 2013 r. Są wśród nich m.in. „apple” i „youtube”, ale także rozszerzenia o konotacji religijnej.
Papieska Rada jest jedynym kandydatem do zarządzania rozszerzeniem „catholic” - zarówno w piśmie łacińskim, jak też chińskim, arabskim i w cyrylicy. Koszt takiej inwestycji to jednorazowe 185 tys. dolarów i 25 tys. dolarów opłat rocznych. - To dużo pieniędzy - przyznaje prałat Paul Tighe, sekretarz Rady.
Konieczne jest jednak zajęcie się „bardziej spójną i zorganizowaną obecnością” Kościoła w internecie. Dlatego z rozszerzenia „catholic” nie będą mogli korzystać np. indywidualni blogerzy. Zostanie ona zastrzeżona dla instytucji i organizacji uznanych kanonicznie: diecezji, parafii, zgromadzeń zakonnych, katolickich uniwersytetów, szkół, szpitali itp.
Swoje kandydatury przedstawiły również inne organizacje religijne. Na razie nikt nie zastrzegł rozszerzeń „anglican” i „orthodox”, ale np. ekumeniczne Amerykańskie Towarzystwo Biblijne chce zarządzać rozszerzeniem „bible”. Jeśli okaże się, że jakieś instytucje będą chciały zarządzać tym samym rozszerzeniem, ICANN zamierza skłonić je do porozumienia, jak w przypadku dwóch Kościołów ewangelikalnych w USA, kandydujących do rozszerzenia „church”.
Kierujący ICANN Rod Beckstrom wyjaśnia, że rozszerzenia nie są od razu zatwierdzane, a niektóre mogą być nawet odrzucone. - Żadne z nich nie pojawi się w internecie bez przejścia surowej, obiektywnej i niezależnej ewaluacji - zapewnił Beckstrom. Pierwsze nowe nazwy domen mogą pojawić się w sieci wiosną 2013 roku.
ICANN, czyli Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów, jest prywatną organizacją non profit z siedzibą w Kalifornii. Powstała w 1998 r., by przejąć od rządu USA zarząd nad techniczną stroną funkcjonowania internetu. Każdy internauta może za pomocą poczty elektronicznej uczestniczyć w wyborach członków Rady Dyrektorów - najważniejszego gremium decyzyjnego ICANN.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.