Watykan chce chronić domeny z końcówką „catholic”

Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu złożyła swoją kandydaturę do zarządzania jednym z nowych rozszerzeń nazw domen internetowych. ICANN - instytucja odpowiedzialna za ich przyznawanie - ogłosiła 13 czerwca możliwość wprowadzenia nowych rozszerzeń, które byłby używane od wiosny 2013 r. Są wśród nich m.in. „apple” i „youtube”, ale także rozszerzenia o konotacji religijnej.

Papieska Rada jest jedynym kandydatem do zarządzania rozszerzeniem „catholic” - zarówno w piśmie łacińskim, jak też chińskim, arabskim i w cyrylicy. Koszt takiej inwestycji to jednorazowe 185 tys. dolarów i 25 tys. dolarów opłat rocznych. - To dużo pieniędzy - przyznaje prałat Paul Tighe, sekretarz Rady.

Konieczne jest jednak zajęcie się „bardziej spójną i zorganizowaną obecnością” Kościoła w internecie. Dlatego z rozszerzenia „catholic” nie będą mogli korzystać np. indywidualni blogerzy. Zostanie ona zastrzeżona dla instytucji i organizacji uznanych kanonicznie: diecezji, parafii, zgromadzeń zakonnych, katolickich uniwersytetów, szkół, szpitali itp.

Swoje kandydatury przedstawiły również inne organizacje religijne. Na razie nikt nie zastrzegł rozszerzeń „anglican” i „orthodox”, ale np. ekumeniczne Amerykańskie Towarzystwo Biblijne chce zarządzać rozszerzeniem „bible”. Jeśli okaże się, że jakieś instytucje będą chciały zarządzać tym samym rozszerzeniem, ICANN zamierza skłonić je do porozumienia, jak w przypadku dwóch Kościołów ewangelikalnych w USA, kandydujących do rozszerzenia „church”.

Kierujący ICANN Rod Beckstrom wyjaśnia, że rozszerzenia nie są od razu zatwierdzane, a niektóre mogą być nawet odrzucone. - Żadne z nich nie pojawi się w internecie bez przejścia surowej, obiektywnej i niezależnej ewaluacji - zapewnił Beckstrom. Pierwsze nowe nazwy domen mogą pojawić się w sieci wiosną 2013 roku.

ICANN, czyli Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów, jest prywatną organizacją non profit z siedzibą w Kalifornii. Powstała w 1998 r., by przejąć od rządu USA zarząd nad techniczną stroną funkcjonowania internetu. Każdy internauta może za pomocą poczty elektronicznej uczestniczyć w wyborach członków Rady Dyrektorów - najważniejszego gremium decyzyjnego ICANN.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INTERNET

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9