- Jesteśmy miejscem, gdzie polscy księża, pracujący w kraju i za granicą, mogą podyskutować, wymienić myśli, podzielić się swoimi inicjatywami czy interesującymi wydarzeniami. Mogą też zapytać o radę czy po prostu porozmawiać - mówi ks. Artur Kozik. Na dziś jest już tam ponad 700 duchownych.
Grupę założyło trzech księży z archidiecezji katowickiej, którzy pracują za granicą: w Anglii, Walii i Francji oraz jeden redemptorysta: Maciej Michałek, Artur Kozik, Wojciech Samuel i Marek Krzyżkowski CSSR.
– Chcemy, żeby to było miejsce swobodnej wymiany myśli, informacji, podzielenia się inicjatywami duszpasterskimi czy wiadomościami o wydarzeniach. A też po prostu przestrzeń, gdzie ksiądz może z księdzem porozmawiać czy szybko o coś dopytać – mówi w rozmowie z KAI ks. Kozik, wyrażając przekonanie, że wielu księży potrzebuje takiego miejsca w internecie.
Przede wszystkim grupa ma służyć budowaniu relacji i wzajemnemu wsparciu. – Pojawiały się wśród nas głosy, że dobrze mieć miejsce wsparcia, gdzie mogę zapytać o radę kogoś z innego środowiska niż moja diecezja. Pośród dyskusji na aktualne tematy Kościoła, pojawiają się na grupie propozycje inspiracji do homilii czy pytania o to, jak w diecezji czy zakonie funkcjonuje system wsparcia księdza, który przeżywa jakiś kryzys czy uzależnienie – dodaje ks. Kozik.
Chętni księża grupę znajdą pod adresem: https://www.facebook.com/groups/1889484354844055/
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.