Podczas swego pobytu w Irlandii w charakterze legata papieskiego na 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie kard. Marc Ouellet spotkał się w sanktuarium w Lough Derg z grupą ofiar nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchowieństwo irlandzkie.
Po 2-godzinnej rozmowie z nimi kanadyjski kardynał kurialny powiedział dziennikarzom, że jest „głęboko poruszony” i zapewnił, że opowie o tym wszystkim Benedyktowi XVI po swym powrocie do Watykanu. Dwudniowa – 12 i 13 czerwca – pielgrzymka była formą pokuty za tamte grzechy Kościoła na wyspie oraz proszeniem Boga i ofiar o przebaczenie za nie. Wspomniał o tym sam legat w kazaniu podczas Mszy św., której przewodniczył w kościele sanktuaryjnym. „Dowiedzieliśmy się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, jak wiele bólu i ile rozpaczy spowodowały te nadużycia u tysięcy ofiar. Przekonaliśmy się też, że odpowiedź na te zbrodnie, udzielona przez niektóre władze kościelne, była często nieodpowiednia i niewystarczająca, aby powstrzymać te przestępstwa, mimo jasnych wskazówek [w tym względzie], zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego” – mówił dalej kard. Ouellet.
Zaznaczył, że to Ojciec Święty poprosił go jako swego legata na Kongres, aby udał się z pielgrzymką do tego miejsca i tam prosił Boga o „przebaczenie za czasy, w których członkowie Kościoła wykorzystywali seksualnie dzieci, i to nie tylko w Irlandii, ale w całym Kościele”.
„W imieniu Kościoła proszę jeszcze raz o wybaczenie wszystkie ofiary, z których część spotkałem w Lough Derg” – powiedział purpurat watykański. Przypomniał słowa papieża z jego listu do katolików w Irlandii (z 19 marca 2010) o tym, jak trudno jest przebaczyć lub pojednać się z Kościołem, a zarazem jego prośbę, aby ofiary nadużyć nie traciły nadziei. Według wysłannika papieskiego, tragedia nadużyć seksualnych wobec nieletnich, szczególnie jeśli dopuścili się ich członkowie duchowieństwa, „jest źródłem wielkiego wstydu a skandal jest ogromny”.
W spotkaniu z kardynałem wzięła udział grupa przedstawicieli ofiar nadużyć – obecnie dorosłych mężczyzn i kobiet – sprzed kilkudziesięciu lat. Według komunikatu episkopatu Irlandii, rozmowa trwała ponad dwie godziny, podczas których każda osoba opowiedziała o swoich osobistych przeżyciach i o dalszych losach życiowych.
50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbywa się w Dublinie od 10 do 17 czerwca pod hasłem „Eucharystia: wspólnota z Chrystusem i między nami”. Osobistym wysłannikiem papieskim na to wielkie wydarzenie kościelne jest prefekt Kongregacji Biskupów kard. Marc Ouellet.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.