47. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się w Tallinie – stolicy Estonii – w dniach 28 grudnia – 1 stycznia. Około trzy tysiące młodych ludzi z ponad 40 krajów zgromadzi się na wspólnej modlitwie, dyskusjach i spotkaniach z miejscowymi chrześcijanami.
Przybywają, aby „dzielić się radością i światłem w innym kraju” – napisał w niedawnym liście pasterskim biskup Tallina, Philippe Jourdan. Hierarcha zachęcił także wiernych do przyjmowania pod swój dach młodych ludzi.
Kilkukrotnie podkreślił, jak ważne jest „dzielenie się nadzieją”. Przypominał, że okres Bożego Narodzenia jako czas nadziei i troski przyczynia się do tego, by „szerzyć nadzieję i pokój w Estonii i na całym świecie”.
Zaproszeni do Tallina są młodzi ludzie w wieku od 18 do 35 lat. W czasie wydarzenia będą mieszkać u estońskich rodzin. Spotkanie powinno pomóc „wyrazić wolę młodych Europejczyków, aby odbudować kontynent jako wspólny dom i stworzyć przyszłość w pokoju” – czytamy na stronie internetowej Taizé.
Taizé jest symbolem ruchu ekumenicznego. Wioska w południowej Burgundii jest siedzibą wspólnoty chrześcijańskiej i miejscem spotkań młodych ludzi z całego świata. Wspólnotę zapoczątkował w 1940 roku szwajcarski kalwinista Roger Schütz (1915-2005).
O bracie Rogerze i założonej przez niego wspólnocie świat usłyszał najpierw w czasie Soboru Watykańskiego II, na który zaproszono go jako obserwatora. Później Taizé coraz bardziej rozszerzało swą posługę na rzecz ekumenii. Obecnie skupia ona około 90 mężczyzn z około 30 krajów, wywodzących się z Kościołów protestanckich i Kościoła katolickiego. Około jedna czwarta z nich żyje w małych społecznościach w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Od 2023 roku wspólnocie ekumenicznej z Taizé przewodzi angielski anglikanin brat Matthew.
Z czasem Taizé stało się miejscem spotkań młodych ludzi z całego świata. Pierwsze spotkanie młodych w 1966 roku zgromadziło około 1400 uczestników z 30 krajów. Natomiast pierwsze Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się w Paryżu na przełomie 1978/1979 roku.
W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 50 byłych więźniów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.