Obchody jubileuszu stulecia archidiecezji gdańskiej rozpoczną się w niedzielę. Zainauguruje je uroczysta msza święta w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abpa Tadeusza Wojdy.
Uroczystość otwierająca diecezjalny rok jubileuszowy rozpocznie się 29 grudnia o godz. 12.15. Wtedy to z kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku wyruszy procesja w kierunku bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. O godz. 13.00 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abpa Tadeusza Wojdy.
Stulecie archidiecezji gdańskiej wpisuje się w obchody Jubileuszu Roku Świętego 2025 zainaugurowanego przez papieża Franciszka 24 grudnia 2024 r.
"Naszym celem, oprócz otrzymania udziału w duchowych owocach będących przejawem działania miłosierdzia Bożego, jest pogłębienie świadomości życia sakramentalnego przez wiernych" - powiedział PAP dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej ks. Krzysztof Borysewicz.
Jednym z kulminacyjnych punktów jubileuszu stulecia archidiecezji gdańskiej będzie Tydzień Patrona od 11 do 18 maja 2025 r.
"Będzie on związany z postacią św. Wojciecha i odpustem archidiecezjalnym, który będziemy w tym czasie celebrować. Zgodnie z naszą diecezjalną tradycją jest to druga niedziela maja. Uroczystości będzie przewodniczył następca św. Wojciecha na praskiej stolicy, prymas Czech abp Jan Graubner" - powiedział ks. Krzysztof Borysewicz.
W planach jest również m.in. archidiecezjalna pielgrzymka do Gniezna pod koniec maja 2025 r. i archidiecezjalna pielgrzymka do Rzymu pod koniec września 2025 r. Informacje o poszczególnych wydarzeniach zaplanowanych w ramach obchodów stulecia archidiecezji gdańskiej dostępne są na stronie https://wojciech25.pl/.
Na czas trwania jubileuszu metropolita gdański abp Tadeusz Wojda wydał dekret ogłaszający świątynie jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (m.in. spowiedź sakramentalna, komunia św. i modlitwa w intencji papieża). Wśród 27 uprzywilejowanych kościołów znalazły się m.in.: bazylika archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie, sanktuarium Pasyjno-Maryjne - kościół pw. św. Anny w Wejherowie, kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie i bazylika morska pw. Królowej Polski w Gdyni.
30 grudnia 1925 papież Pius XI wydał bullę "Universa christifidelium cura" erygującą diecezję gdańską. Jej pierwszym biskupem diecezjalnym został Edward O'Rourke.
25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II ogłosił bullę "Totus Tuus Poloniae populus" - "Cały Twój lud w Polsce" - o reorganizacji struktur kościelnych w naszym kraju. Na jej podstawie erygowano 13 nowych diecezji i 8 nowych metropolii, w tym gdańską. W jej skład weszły: archidiecezja gdańska, diecezja pelplińska i diecezja toruńska. (PAP)
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.