Pod hasłem „Razem do Europy” odbędzie się 12 maja w Brukseli i 130 innych miastach Europy, w tym we Wrocławiu, święto ruchów chrześcijańskich, zorganizowane przez wspólnoty odnowy działające w różnych Kościołach chrześcijańskich naszego kontynentu.
„Spotkanie z czołowymi przedstawicielami instytucji europejskich w sali plenarnej UE, będzie transmitowane za pośrednictwem Internetu i satelity do stu miast europejskich, w których w tym samym czasie zbiorą się chrześcijanie z ruchów odnowy” – powiedziała w rozmowie z KAI Luisa Sello z komitetu organizacyjnego tego wydarzenia.
Do programu włączyli się czołowi politycy chrześcijańscy UE: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz, były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, założyciel Wspólnoty św. Idziego, włoski minister prof. Andrea Riccardi oraz Maria Voce, przewodnicząca ruchu Fokolari. Za pośrednictwem satelity pozdrowienia do miast-uczestników święta Europy przekaże przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Luisa Sello – Włoszka z Udine – kierowała centrum fokolarynów Mariapoli w Wiedniu od 1979 r. W czerwcu ub.r. zakończyła pracę w Austrii i wyjechała do Rzymu, aby tam pracować przy organizacji spotkania „Razem dla Europy”. Jak powiedziała, to majowe spotkanie ma stanowić „impuls spontaniczności i żywiołowości”. Przygotowali go „obywatele Europy, będący jednocześnie chrześcijanami”. „Ci ludzie przypomną o wartościach, na których opiera się Europa” – podkreśliła.
Ekumeniczna inicjatywa „Razem dla Europy” to międzynarodowa sieć skupiająca około 180 chrześcijańskich ruchów i wspólnot z całej Europy. Powstała w 1998 r. i należą do niej katolicy, ewangelicy, anglikanie, prawosławni i członkowie innych Kościołów chrześcijańskich. Inicjatywa dynamicznie rozwinęła się po dwóch kongresach w latach 2004 i 2007 w Stuttgarcie z udziałem ponad 10 tys. uczestników. Z okazji spotkania w 2007 r. Benedykt XVI wyraził uznanie dla tej „szczęśliwej intuicji ekumenicznej”. Natomiast kanclerz Niemiec, Angela Merkel napisała wówczas, że ruch ten „kształtuje wizerunek jedności Europy i buduje mosty między różnymi narodami i kulturami”.
Luisa Sello przypomniała, że Ruch Fokolari, który był inicjatorem spotkania, czuje się w sposób szczególny zobowiązany do prowadzenia dialogu, a zasada jedności zajmuje centralne miejsce w jego duchowości. Członkowie Ruchu Fokolari opowiadają się za dialogiem w Kościele, dialogiem między Kościołami chrześcijańskimi, dialogiem chrześcijan z wyznawcami innych religii świata (przede wszystkim z muzułmanami i buddystami), a także z niewierzącymi. „Zawsze chodzi o to, by miłość i prawda szły z sobą w parze” – zauważyła Sello.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).