Pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii” rozpoczął się 1 października br. w Katowicach dwudniowy Kongres Katolickich Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Modlitewnych w Archidiecezji Katowickiej. Jest to pierwszy taki kongres w Kościele katowickim.
Mszy św. rozpoczynającej kongres, odprawionej w krypcie archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył bp Józef Kupny, delegat Episkopatu ds. ruchów i stowarzyszeń katolickich, który jest katowickim biskupem pomocniczym.
W wygłoszonym podczas Mszy św. kazaniu archidiecezjalny duszpasterz akademicki ks. Marek Spyra apelował, aby odczytać kongres w kontekście nowej ewangelizacji. Odwołując się do odczytanego fragmentu Ewangelii zwrócił uwagę: „Chrystus wprowadza nową logikę, nowy sposób myślenia, nowy styl”. Zaznaczył, że uczniowie Chrystusa nie powinni „błyszczeć” i zachwycać świata swymi talentami, a tym bardziej rywalizować „Kto lepiej głosi Słowo Boże”. „Chodzi o mądrość Słowa, a nie o słowa mądrości” – powiedział. Przypomniał o potrzebie pokory w dziele ewangelizacji, o postawie sługi, a nie właściciela oraz o konieczności kierowania się logiką krzyża.
Obrady kongresu toczą się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Witając uczestników bp Kupny podkreślił: „Jesteśmy tu w jedności z całym Kościołem, aby pogłębić świadomość jego komunijnego charakteru”.
Prace kongresu podzielono na trzy części: „Komunia z Bogiem”, „Komunia z Kościołem” i „Komunia ze światem”. Wykłady wprowadzające do dyskusji panelowych w grupach wygłosili ks. Dr Marek Spyra, ks. dr Roberto Saltini oraz dr Aleksander Bańka. Wśród tematów omawianych przez uczestników paneli znalazły się: „Wychowanie do modlitwy”, „Nasz obraz Boga”, „Życie Słowem Bożym”, „Uporządkowanie emocji drogą do komunii z Bogiem”, „Głos Boga w nas – posłuszeństwo sumieniu”, „Liturgia i sakramenty w centrum budowania wspólnoty”, „Miejsce Ruchów w Kościele i jedność z biskupem”, „Na czym polega nasza wierność charyzmatowi”, „Trudności w działalności Ruchów i ich przezwyciężanie”, „Współpraca między Ruchami”. Mówiono również na temat obecności katolików wśród niewierzących, w mediach (radio, telewizja, Internet), w polityce (samorządy), w szkole i pracy oraz wśród różnych tradycji religijnych.
Na wieczór zaplanowano ogólnodostępne spotkania z kulturą w parafiach. Wśród propozycji znalazły się film, koncerty muzyczne, koncert chóru, spektakl, wieczór poezji, przezrocza z pielgrzymek.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.