Z okazji 85. urodzin Benedykta XVI 20 kwietnia br. orkiestra symfoniczna „Gewandhaus” z Lipska da koncert w auli Pawła VI w Watykanie. Wykona symfonię-kantatę Feliks Mendelssohna „Pieśń pochwalna”. Wybitny niemiecki kompozytor okresu romantyzmu był w latach 1835-1847 dyrygentem lipskiej orkiestry.
W dniu rocznicy urodzin papieża 16 kwietnia, dostojnemu Jubilatowi złożą życzenia biskupi z Niemiec oraz osobistości życia politycznego i społecznego z Bawarii. Tego dnia o godz. 9.00 niemieccy biskupi z przewodniczącym episkopatu, abp. Robertem Zollitschem na czele, będą wraz z Benedyktem XVI sprawowali Mszę św. w kaplicy Paolińskiej Pałacu Apostolskiego. W Mszy św. będzie uczestniczyła delegacja z Bawarii z premierem Horstem Seehoferem.
Po liturgii papież przyjmie na audiencji prywatnej biskupów niemieckich, a następnie premiera i pozostałych członków delegacji. Biskupom z południa Niemiec towarzyszyć będą abp Zollitsch z Fryburga Bryzgowijskiego oraz kard. Friedrich Wetter, arcybiskup-senior Monachium i Fryzyngi. Kard. Wetter był od 1982 do 2008 roku następcą kard. Josepha Ratzingera jako arcybiskup Monachium.
Wizyta w Rzymie z okazji 85. urodzin papieża odbędzie się z inicjatywy obecnego arcybiskupa Monachium i przewodniczącego Bawarskiej Konferencji Biskupów, kard. Reinharda Marxa. Wyraził on radość, że w tym uroczystym dniu będzie uczestniczył premier Bawarii. Po południu ambasador Niemiec przy Stolicy Apostolskiej i premier Bawarii wydadzą okolicznościowe przyjęcie.
Abp Zollitsch podkreślił 10 kwietnia w rozmowie z mediami, że obecny papież jest jednym z największych żyjących teologów Kościoła katolickiego. „Ojciec Święty potrafi tak sformułować i wyrazić zagadnienia teologiczne, że są one zrozumiałe dla szerokich kręgów odbiorców. Benedykta XVI fascynuje piękno wiary” - powiedział abp Zollitsch dodając, że „papież rozpoznaje znaki czasu i tłumaczy je w świetle Ewangelii”.
„Najważniejszym dla Benedykta XVI problemem jest pytanie o wiarę dziś” - stwierdził abp Zollitsch. Wyjaśnił, że świadom silnej laicyzacji i różnorodności „ofert” religijnych, papież podkreśla potrzebę nowej ewangelizacji. Uważa również, że trzeba na nowo opracować dzieło II Soboru Watykańskiego i na nowo ukazać je współczesnym.
Wraz z orkiestrą lipskiego „Gewandhaus” do Rzymu wybiera się premier Saksonii Stanislaw Tillich oraz burmistrz Lipska Burkhard Jung. Orkiestra ta jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Koncertem urodzinowym dla papieża dyrygować będzie Riccardo Chailly. Śpiewać będą chóry radia MDR oraz „Gewandhaus” oraz soliści: Luba Organosova, Bernarda Fink (sopran) i Steve Davislim (tenor).
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.