Rezurekcyjna Msza Święta przy Bożym Grobie była kulminacyjnym punktem obchodów Triduum Paschalnego w Jerozolimie.
Wielkanocną Eucharystię z łacińskim patriarchą Fouadem Twalem koncelebrował między innymi kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Do Grobu Zmartwychwstałego pielgrzymował również premier Włoch Mario Monti, który uczestniczył w prywatnej Mszy odprawionej przez franciszkańskiego Kustosza Ziemi Świętej.
Kard. Levada uczestniczył wraz z franciszkanami w pierwszych nieszporach uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas wielkanocnej Eucharystii prefekt Kongregacji Nauki Wiary włączył się we wspólnotę jerozolimskiego Kościoła Matki, by wspólnie z jego duszpasterzami, lokalnymi wiernymi oraz pielgrzymami wyśpiewać wdzięczne Te Deum za dar zbawienia.
W homilii patriarcha Twal podkreślił znaczenie chrześcijańskiej nadziei płynącej z tajemnicy zmartwychwstania. „Z tego Grobu – mówił – emanuje Światło i Pokój. Potrzebujemy ciągle tego daru Zmartwychwstałego, aby odmienić oblicze Ziemi Świętej i całego świata”.
Podczas procesji rezurekcyjnej wewnątrz bazyliki zostały odśpiewane cztery fragmenty Ewangelii o Zmartwychwstaniu. W tym symbolicznym geście zawiera się realizacja nakazu Jezusa, aby prawda o Jego zbawczej męce i zmartwychwstaniu rozeszła się z Jerozolimy aż po krańce ziemi.
Jerozolima jest często utożsamiana ze środkiem świata. Naprzeciwko wejścia do kaplicy grobu Zbawiciela, w części dawnego chóru kanoników, obecnej kaplicy katolikon należącej do Greków prawosławnych, znajduje się rzeźbiony kamień. Symbolika tego kamiennego „pępka świata“ jest głęboko teologiczna. Jerozolima, a dokładniej miejsce śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, stało się centrum świata przez tajemnicę odkupienia wszystkich narodów i każdego człowieka. Ta symbolika jest też zaznaczona w tzw. krzyżu jerozolimskim, który w czterech rogach równoramiennego krzyża ma umieszczone małe krzyżyki. Oznaczają one cztery strony świata objęte uniwersalnym zasięgiem Krzyża Zbawiciela.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.