O tym jak ustrzec młodzież przed przestępczością i więzieniem rozmawiano podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej "Uczeń trudny - problem i wyzwanie także dla penitencjarystyki" w Kurii Warszawsko-Praskiej. Patronat nad konferencją objęli abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski oraz Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.
Młodzi muszą się też uczyć higieny osobistej, utrzymywania porządku w pokoju, rozwiązywania konfliktów. Uczą się też spędzania wolnego czasu. – W naszym zakładzie nie ma siłowni, to celowy zabieg – mówił dyrektor. – Wprowadzamy sporty zespołowe, uczymy ich najpierw kontroli nad siłą.
Podkreślił też, że ogromne znaczenie ma środowisko, do którego trafia młodzi ludzie po zakładzie poprawczym – czy będzie przyjazne. – Jeśli społeczeństwo nie będzie chciało młodego człowieka, to nasza praca nad jego resocjalizacją pójdzie na marne - podkreślał.
Abp Henryk Hoser, który przysłuchiwał się debacie, powiedział, że takie spotkania są ważne, by przypominać, że konflikty z prawem zaczynają się już w szkole, w rodzinie, od błędów w wychowaniu. Prewencja recydywy to – zdaniem arcybiskupa – cecha wysoko rozwiniętej kultury. Na koniec biskup warszawsko-praski podkreślał rolę kapelanów w resocjalizacji młodzieży.
Konferencję zorganizowali ks. dr Paweł Wojtas, Krajowy Duszpasterz Więziennictwa oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski. Współorganizatorami są: Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, Komendant Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.
W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 50 byłych więźniów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.