Demokracja potrzebuje religii

Zjazd Gnieźnieński: Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan. Gniezno 16-18 marca 2012 r.

Reklama

Chrześcijanie a społeczeństwo obywatelskie

Tematem najbliższego Zjazdu Gnieźnieńskiego jest rola i miejsce chrześcijan w społeczeństwie obywatelskim. „Bycie chrześcijaninem nie może oznaczać przywdziania archaicznego kostiumu, trzymania się go kurczowo i w pewnym stopniu życia o b o k nowoczesności. […] Ważne jest, że próbujemy tak żyć i myśleć po chrześcijańsku, aby przyjmować to, co dobre i słuszne w nowoczesności – a zarazem odcinać się i odróżniać od tego, co staje się antyreligią” – mówi Benedykt XVI w książce „Światłość świata”.

„Co to jednak oznacza w praktyce?” – pytają organizatorzy zjazdu. „Chcemy, aby IX Zjazd Gnieźnieński pomagał odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Jakie mamy prawa i jakie obowiązki jako obywatele? Czy społeczeństwo obywatelskie rodzi się też w Kościele? Jak rozwijać i wykorzystywać obywatelski potencjał parafii? Jak tworzyć Kościół głęboki duchowo i odpowiedzialny za świat? Jak angażować się społecznie, nie ulegając pokusie upolitycznienia religii? Jak doprowadzić do twórczego spotkania środowisk wspólnot religijnych i twórców wolontariatu? W jaki sposób dążyć do urzeczywistniania wartości chrześcijańskich w pluralistycznym i wielokulturowym otoczeniu?” – czytamy w dokumencie programowym zjazdu.

Prowadzone w Polsce badania socjologiczne dowodzą, że zdecydowana większość osób zaangażowanych w działalność pro społeczną (60, 7 %) podejmuje takie działania ze względu na swoje moralne, religijne lub polityczne przekonania nakazujące pomagać innym. Natomiast – jak wykazuje pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego – słabszy kontakt z wiarą religijna i Kościołem sprzyja postawie egocentrycznej. Wśród osób głęboko wierzących i systematycznie praktykujących odsetek deklarujących postawy pro społeczne znacznie przewyższa 75 %. Podczas gdy odsetek osób deklarujących postawy egocentryczne w grupie niewierzących wynosi 30 % a w grupie niepraktykujących 25 %, to w grupach wierzących i praktykujących nie przekracza 3 %.

Na różne sposoby mogą chrześcijanie oddziaływać na życie społeczne: przez osobiste świadectwo, przez bezpośredni udział w polityce, przez wpływ na kształt systemu prawnego, przez kształtowanie kultury narodowej. Współcześnie – w coraz bardziej pluralistycznym otoczeniu – wzrasta znaczenie oddziaływania na społeczeństwo poprzez zorganizowane oddolne działania obywatelskie czy organizacje pozarządowe. Dlatego właśnie szczegółowym tematem najbliższego Zjazdu Gnieźnieńskiego jest rola i miejsce chrześcijan w społeczeństwie obywatelskim.

Bliższe informacje na stronie internetowej Zjazdu: www.zjazd.eu

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama