Abp Skworc: Życie konsekrowane darem i wzorem

„To przez was ludzkie obawy i niepokoje powinny zanikać, rosnąć winno zaufanie, radość winna bardziej promieniować a miłość do Boga i człowieka winna być bardziej czytelna i konkretna, by człowiek uwierzył, by Kościół był domem z którego nikt się nie wyprowadza” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc

2 lutego odprawił Mszę świętą dla zakonnic i zakonników, osób należących do świeckich instytutów życia zakonnego i dziewic konsekrowanych, wypełniających archikatedrę Chrystusa Króla w Katowicach.

Tegorocznego Święto Ofiarowania Pańskiego było równocześnie zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego, obchodzonego w diecezjach tworzących metropolię górnośląską. „Liczne inicjatywy tego Roku, a zwłaszcza pielgrzymki, spotkania i modlitwy, katechezy, audycje radiowe, publikacje, przyczyniły się do ukazania w naszym lokalnym Kościele tej cennej formy życia chrześcijańskiego, do której Bóg powołuje niektórych” – powiedział metropolita katowicki. Dodał, że miniony rok pozwolił wszystkim ochrzczonym, tworzącym archidiecezjalną wspólnotę wiary, dostrzec wartość i piękno życia radami ewangelicznymi. Podziękował osobom konsekrowanym za ubogacanie Kościoła lokalnego swoimi charyzmatami, służbą, modlitwą, pracą i cierpieniem.

 Nawiązując do święta Ofiarowania Pańskiego i czytań mszalnych abp Skworc stwierdził, że „epifanijny” rys duchowości zwłaszcza duchownych i osób konsekrowanych polega na tym, by odważnie ukazywać ludziom Chrystusa, także jako znak, któremu sprzeciwiać się będą. „Trzeba w Kościele urzeczywistniać Jego postawę służby i miłości, aby Kościół stawał się coraz bardziej domem wszystkich. I w zakresie „udomowienia Kościoła” bardzo liczę na waszą pomoc! I na wasze wiarygodne świadectwo” – mówił metropolita katowicki.
 
Przypomniał, że życie konsekrowane ma swoje głębokie zakorzenienie w Trójcy Przenajświętszej i ostatecznie jest dziełem działającego w Kościele Ducha Świętego. Jest także zakorzenione w posłuszeństwie Chrystusa. „Życie konsekrowane – zapoczątkowane w was z Bożej inicjatywy - jest darem zawierzonym każdemu z was. Dar ten w osobie Jezusa, znajduje optymalny wzór kształtowania relacji do Boga i braci w radach ewangelicznych” – mówił dalej kaznodzieja. Wskazał, że Jezusowe rady ewangeliczne mają się stać środkami apostolstwa, środkami uobecniania Chrystusa w świecie, środkami prowadzącymi do świętości. „Także człowiek XXI wieku potrzebuje Jezusa Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego, potrzebuje go bardziej niż kiedykolwiek przedtem, kiedy nastał czasy materializmu praktycznego, egocentryzmu, pozbawionych uczucia miłości” - zaakcentował.

 Porównując życie osoby konsekrowanej do spalającej się świecy metropolita katowicki zwrócił uwagę, że trzeba przywrócić czytelność tego znaku, zastępując w kaplicach i kościołach niejednokrotnie obecne tam atrapy prawdziwymi świecami.

„„To przez was ludzkie obawy i niepokoje powinny zanikać, rosnąć winno zaufanie, radość winna bardziej promieniować a miłość do Boga i człowieka winna być bardziej czytelna i konkretna, by człowiek uwierzył, by Kościół był domem z którego nikt się nie wyprowadza” – mówił na zakończenie abp Skworc.

 Podczas Mszy św. zgromadzeni ponowili swoje śluby. Warto zaznaczyć, że Modlitwa Eucharystyczna została odmówiona po łacinie, podobnie jak części stałe Mszy św.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8