Zwolnienie w najbliższym czasie prawie trzech tysięcy więźniów, w tym również politycznych, zapowiedziały komunistyczne władze Kuby. Ułaskawienie ma też objąć 86 obcokrajowców z ok. 25 różnych krajów.
Mówiąc o tym wczoraj w kubańskim parlamencie, prezydent Raúl Castro zaznaczył, że decyzję podjęto biorąc pod uwagę przygotowywaną wizytę Benedykta XVI na wyspie, a także obchody 400-lecia kultu Matki Bożej z Cobre. Przypomnijmy, że zaraz po ogłoszeniu 12 grudnia tej podróży apostolskiej o uczczenie jej przez władze zwolnieniem kubańskich więźniów politycznych apelował przewodniczący Międzynarodowej Caritas, kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga. Także miejscowy Kościół stale tam zabiega o takie akty łaski, co w ostatnich dwóch latach przyniosło konkretne skutki. Również w związku z poprzednią podróżą papieską na Kubę, gdy udał się tam Jan Paweł II, kilkuset więźniów mogło wyjść na wolność.
Wczoraj też w kubańskiej telewizji państwowej przewodniczący tamtejszego episkopatu, abp Dionisio Guillermo García Ibáñez z Santiago de Cuba, wygłosił orędzie z okazji Bożego Narodzenia i Maryjnego Roku Jubileuszowego. Z kolei arcybiskup stołecznej Hawany, kard. Jaime Ortega, zapowiedział, że Papież już wkrótce poda dokładną datę swej marcowej wizyty. Kubański purpurat uważa, że przygotowania do niej przebiegają bardzo dobrze.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.