"Stawcie czoła wielkim wyzwaniom obecnej chwili z męstwem i umiarkowaniem, ze sprawiedliwością i roztropnością".
Biskupi kubańscy dziękują Papieżowi za przesłanie, a kardynałowi Stelli za obecność na zakończonych właśnie obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na wyspie. Szczególnie są wdzięczni za skierowane do Kubańczyków słowo oraz gesty bliskości. Kard. Stella upomniał się m.in. o osoby więzione od czasu protestów z 2021 r.
Pielgrzymka Jana Pawła II sprzed 25 lat była wyjątkowym wydarzeniem. Niosła nadzieję mieszkańcom wyspy, tłamszonym od dziesięcioleci przez totalitarny komunizm. Jan Paweł II zapewniał: „Kubo, przyjaciółko, Papież jest z tobą!” i wzywał: „Niech Kuba otworzy się na świat ze wszystkimi swoimi wspaniałymi możliwościami, a świat niech otworzy się na Kubę”. Skierował także słowo do młodzieży, które w tegorocznym przesłaniu wspominał Franciszek. Mówił: „Stawcie czoła wielkim wyzwaniom obecnej chwili z męstwem i umiarkowaniem, ze sprawiedliwością i roztropnością; powróćcie do waszych kubańskich i chrześcijańskich korzeni, zróbcie wszystko, co w waszej mocy, aby budować coraz bardziej godną i wolną przyszłość! Nie zapominajcie, że odpowiedzialność jest częścią wolności”.
Papież Franciszek zauważył, że słowa Jana Pawła II są aktualne i dziś. Kuba nadal pozostaje bowiem w trudnej sytuacji. Trwa kryzys ekonomiczny i społeczny. W ostatnich latach ceny wzrosły nawet pięciokrotnie, w sklepach pojawiły się długie kolejki i nieraz brakuje elektryczności. Wielu emigruje z wyspy, choć nie jest to łatwe. Gdy zaś przed niespełna dwoma laty społeczeństwo podniosło głos w akcie protestu, władza ludowa szybko zastosowała represje. Do więzień trafili nawet siedemnastolatkowie. Za osadzonymi upominał się Papież za pośrednictwem kardynała Stelli.
W takiej sytuacji biskupi kubańscy napisali, że podarowane im relikwie krwi Jana Pawła II przypominają ważne wezwanie tego świętego. Przed 25 laty mówił do Kubańczyków: „miłość wymaga odwagi, by stawić czoła ofierze codziennego życia i czynić to z chrześcijańskim duchem i pasją".
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.