"Pamiętajmy o cenie wolności"

Pamiętajmy o cenie wolności i o tych, którzy płacili za wolność najwyższą cenę - zaapelował w liście do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Reklama

Arcybiskup, który od dwóch tygodni stoi na czele katowickiego Kościoła, na kilka dni przed trzydziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego napisał list, odczytywany w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji. Poprosił w nim m.in., by obchody rocznicy tych dramatycznych wydarzeń łączyć z modlitwą za ojczyznę i rodaków.

Jak napisał abp Skworc, wielki zryw z początku lat 80. narodu polskiego, który inspirowany nauką Jana Pawła II podjął wówczas trud pokojowego budowania demokratycznego państwa, wywołał "powszechny podziw społeczeństw Europy i całego świata".

Metropolita wskazał, że 13 grudnia 1981 r. komunistyczna władza, wprowadzając stan wojenny, "brutalnie zaatakowała odradzającą się podmiotowość społeczeństwa". Podkreślił, że ludność Górnego Śląska i Zagłębia, zwłaszcza robotnicy wraz z inteligencją, odgrywała fundamentalną rolę w sierpniowych strajkach 1980 r. i w kształtowaniu się Solidarności - najpierw jako wielomilionowego ruchu społecznego, a potem związku zawodowego.

"Właśnie z powodu tego powszechnego zaangażowania, mieszkańcy Śląska i Zagłębia ponieśli dotkliwe ofiary. Wspomnieć pragnę - wśród wielu innych świetlanych przykładów patriotyzmu - dziewięciu zamordowanych górników, poległych 16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach" - napisał metropolita katowicki.

Abp Skworc przypomniał m.in., że wkrótce po ogłoszeniu stanu wojennego w Katowicach powstał Biskupi Komitet Pomocy Więźniom i Internowanym (którego ówczesny sekretarz biskupa katowickiego Herberta Bednorza i kanclerz kurii ks. Skworc był współtwórcą - PAP). Komitet objął opieką około 3 tys. rodzin więźniów i internowanych. Zapewniano im żywność, skromne wsparcie finansowe i odzież. Inną formą pomocy były odwiedziny więźniów i internowanych oraz interwencje w sprawie zwolnienia z internowania w sytuacjach losowych.

"Dziś żyjemy w wolnej Polsce, wywalczonej i okupionej krwią i cierpieniem. Pamiętajmy o cenie wolności i pamiętajmy o tych, którzy płacili za wolność najwyższą cenę. Budując naszą teraźniejszość i przyszłość, nie zapominajmy więc o przeszłości. Niech trwa pamięć o bolesnych wydarzeniach stanu wojennego" - zaapelował w liście metropolita katowicki.

Szczególnie zaakcentował potrzebę przekazywania historycznej prawdy młodym ludziom. Wezwał do zaszczepiania młodzieży ducha prawości, solidarności oraz umiłowania ojcowizny i ojczyzny.

Arcybiskup poprosił wiernych o "serdeczną modlitwy w intencji ojczyzny, szczególnie zaś za wszystkie ofiary okresu stanu wojennego". Zaapelował, by w każdej parafii w intencji ojczyzny została odprawiona msza.

Metropolita zaprosił też do udziału w uroczystych eucharystiach: 13 grudnia o godz. 19. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach oraz 16 grudnia o godz. 16. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy kopalni Wujek. Mszę w archikatedrze poprzedzi 13 grudnia o godz. 17.30 koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - dedykowany pamięci ofiar stanu wojennego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama