A wieczorem o 19.30 świecę w oknach zapalą m.in. abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak i abp Salvatore Pennacchio.
Wierni w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych za granicą modlą się za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne. W ramach corocznej akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło wolności” symboliczną świecę w oknie zapalą m.in. Prymas Polski, przewodniczący Episkopatu Polski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce.
Akcja Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.
W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w kraju trwają modlitwy w int. ofiar, a wieczorem o 19.30 świecę w oknach zapalą m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, czy bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski.
„Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki” – powiedział bp Miziński.
Ofiary stanu wojennego, jak co roku, upamiętniają również Polacy żyjących poza granicami kraju. Od 2002 roku 13 grudnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.