Oszczędności czy niedocenienie?

Prymas Irlandii, kard. Séan Brady wyraził głębokie rozczarowanie z powodu podjętej przez MSZ decyzji o zamknięciu ambasady Republiki Irlandzkiej przy Stolicy Apostolskiej

Arcybiskup Armagh wystosował wczoraj wieczorem komunikat, w związku z krokiem o którym poinformował go telefonicznie minister spraw zagranicznych, Eamon Gilmore.
Kard. Brady zaznaczył, że przedstawiciel władz w Dublinie zapewnił, iż decyzja ma wyłącznie podłoże ekonomiczne i nie wiąże się z napięciami, jakie miały miejsce po opublikowaniu 13 lipca b.r. raportu Komisji Śledczej rządu irlandzkiego odnośnie oskarżeń o nadużycia seksualne duchowieństwa diecezji Cloyne wobec nieletnich.

Hierarcha wyraził swoje głębokie rozczarowanie z powodu tej decyzji, która nie docenia ważnej roli Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej oraz historycznych więzi między narodem irlandzkim a Stolicą Apostolską. Prymas Irlandii przypomniał, że nawiązanie przez nowe państwo w 1929 r. relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską stanowiło potwierdzenie jego tożsamości oraz obecności we wspólnocie międzynarodowej. Wyraził nadzieję, iż pomimo tego niefortunnego kroku możliwe będzie kontynuowanie ścisłej i obustronnie korzystnej współpracy Irlandii i Stolicy Apostolskiej na płaszczyźnie dyplomatycznej. Jej podstawą powinno być wspólne zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, pokoju, międzynarodowego rozwoju i troska o dobro wspólne. „Mam nadzieję, że dzisiejsza decyzja zostanie jak najszybciej zrewidowana i że będzie mogła być przedmiotem najbliższego spotkania przedstawicieli Kościoła i państwa” – stwierdził kard. Brady.

We wczorajszej deklaracji rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi zaznaczył, że decyzja rządu w Dublinie nie wiąże się z zakwestionowaniem relacji wzajemnych, a regulowanie tej kwestii i decydowanie czy dany kraj powinien mieć osobną ambasadę przy Stolicy Apostolskiej czy też sprawy relacji z Watykanem powierzyć placówce w innej stolicy zależy od jego możliwości oraz interesów. Ważne są relacje dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a poszczególnymi państwami, a te w przypadku Irlandii nie są kwestionowane – stwierdził dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.

Obecnie Stolica Apostolska utrzymuje relacje ze 179 państwami. 80 z nich jest reprezentowanych przez ambasadorów rezydujących w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7