Prymas Irlandii, kard. Séan Brady wyraził głębokie rozczarowanie z powodu podjętej przez MSZ decyzji o zamknięciu ambasady Republiki Irlandzkiej przy Stolicy Apostolskiej
Arcybiskup Armagh wystosował wczoraj wieczorem komunikat, w związku z krokiem o którym poinformował go telefonicznie minister spraw zagranicznych, Eamon Gilmore.
Kard. Brady zaznaczył, że przedstawiciel władz w Dublinie zapewnił, iż decyzja ma wyłącznie podłoże ekonomiczne i nie wiąże się z napięciami, jakie miały miejsce po opublikowaniu 13 lipca b.r. raportu Komisji Śledczej rządu irlandzkiego odnośnie oskarżeń o nadużycia seksualne duchowieństwa diecezji Cloyne wobec nieletnich.
Hierarcha wyraził swoje głębokie rozczarowanie z powodu tej decyzji, która nie docenia ważnej roli Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej oraz historycznych więzi między narodem irlandzkim a Stolicą Apostolską. Prymas Irlandii przypomniał, że nawiązanie przez nowe państwo w 1929 r. relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską stanowiło potwierdzenie jego tożsamości oraz obecności we wspólnocie międzynarodowej. Wyraził nadzieję, iż pomimo tego niefortunnego kroku możliwe będzie kontynuowanie ścisłej i obustronnie korzystnej współpracy Irlandii i Stolicy Apostolskiej na płaszczyźnie dyplomatycznej. Jej podstawą powinno być wspólne zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, pokoju, międzynarodowego rozwoju i troska o dobro wspólne. „Mam nadzieję, że dzisiejsza decyzja zostanie jak najszybciej zrewidowana i że będzie mogła być przedmiotem najbliższego spotkania przedstawicieli Kościoła i państwa” – stwierdził kard. Brady.
We wczorajszej deklaracji rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi zaznaczył, że decyzja rządu w Dublinie nie wiąże się z zakwestionowaniem relacji wzajemnych, a regulowanie tej kwestii i decydowanie czy dany kraj powinien mieć osobną ambasadę przy Stolicy Apostolskiej czy też sprawy relacji z Watykanem powierzyć placówce w innej stolicy zależy od jego możliwości oraz interesów. Ważne są relacje dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a poszczególnymi państwami, a te w przypadku Irlandii nie są kwestionowane – stwierdził dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.
Obecnie Stolica Apostolska utrzymuje relacje ze 179 państwami. 80 z nich jest reprezentowanych przez ambasadorów rezydujących w Rzymie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.