Sam moment beatyfikacji nastąpił przed śpiewem hymnu „Chwała na wysokości Bogu”.
Ks. Stanisław Streich, prezbiter i męczennik, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu, zamordowany w czasie liturgii w 1938 r., został ogłoszony błogosławionym. Sam moment beatyfikacji nastąpił przed śpiewem hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Uroczystość z udziałem legata papieża Leona XIV kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odbyła się na placu katedralnym w Poznaniu.
Na początku liturgii abp Zbigniew Zieliński, jako metropolita poznański, zwrócił się z prośbą do papieża Leona XIV o to, „by zechciał łaskawie wpisać do grona błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego księdza Stanisława Streicha”. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Wojciech Mueller odczytał krótką biografię Sługi Bożego. Następnie, w imieniu Ojca Świętego, kard. Marcello Semeraro odczytał list apostolski, w którym papież Leon XIV swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Stanisław Streich, prezbiter diecezjalny, męczennik, nieustraszony pasterz, owocnie pełniący dzieła społecznej miłości i wierny świadek Ewangelii aż do przelania krwi, był odtąd nazywany Błogosławionym”. Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Stanisława Streicha będzie obchodzone 27 lutego, „w dniu jego narodzin dla nieba”, a więc w dniu, kiedy w 1938 r. został on zastrzelony przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu.
Po odczytaniu listu apostolskiego nastąpiło odsłonięcie reprodukcji obrazu bł. ks. Stanisława Streicha, o wymiarach 3x2 m. Obraz beatyfikacyjny, którego autorem jest Andrzej Karpiński, po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Nowy błogosławiony został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – symbolem rozpoznawczym męczenników za wiarę.
Relikwie do ołtarza nieśli ks. prał. Roman Kubicki, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu, w której służył ks. Stanisław, oraz przedstawiciele parafii. Relikwie błogosławionego zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym, odlanym z brązu i posrebrzanym relikwiarzu, autorstwa prof. Tomasza Matusewicza z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Jest to odwzorowana Księga Ewangelii, w której zatrzymała się druga kula z oddanego przez zamachowca strzału. Tekst otwartej księgi to słowa lekcji – 1 Listu św. Pawła do Koryntian (13,1-13) i Ewangelii św. Łukasza (18,31-43) z niedzieli 27 lutego 1938 roku – dnia męczeńskiej śmierci kapłana.
W czasie procesji z relikwiami śpiewany był hymn beatyfikacyjny ku czci ks. Stanisława Streicha. Słowa do hymnu napisał ks. Artur Czepiel, autor hymnu beatyfikacyjnego ks. Michała Rapacza, a muzykę skomponowali poznańscy studenci Akademii Muzycznej i organiści Szymon Marzok i Hubert Trojanek.
Kard. Marcello Semeraro oddał cześć relikwiom, a abp Zbigniew Zieliński i postulator ks. Wojciech Mueller otrzymali kopię listu apostolskiego.
„Bł. Stanisław Streich uczy nas, że tam, gdzie zło jest najbardziej odczuwalne, możemy bardziej szukać Boga i Jego miłości – powiedział w Poznaniu, podczas beatyfikacji kapłana-męczennika, kard. Marcello Semeraro. - W ten sposób zło nie jest już sprzeciwem, ale okazją do odnowionego aktu wiary: «Boże mój, ufam Tobie!». Przeżywanie w sposób chrześcijański codziennych trudności oznacza przeciwstawianie się złu poprzez dobro: dobro miłości i daru z siebie, dobro przebaczenia i modlitwy” - wskazał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Legat papieża Leona XIV podkreślił w homilii, że „beatyfikacja Stanisława Streicha, kapłana i męczennika za wiarę, apostoła braterstwa, dobroczyńcy swojego narodu, jest powodem do radości i pokoju”. Zauważył, że „beatyfikacja, którą dziś celebrujemy, jedna z pierwszych tego nowego pontyfikatu, jeszcze bardziej potwierdza, że Polska jest ziemią świętych i błogosławionych”.
Wśród wielkich polskich świętych i błogosławionych wymienił św. Jana Pawła II, św. Faustynę Kowalską i św. Stanisława, bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Jerzego Popiełuszkę, wspomniał też św. Urszulę Ledóchowską, której beatyfikacja w 1983 roku w Poznaniu była pierwszą na ziemiach polskich w historii Kościoła.
„Obraz dobrego pasterza, którym posłużył się Jezus, nadaje decydujące znaczenie postaci i świadectwu naszego nowego błogosławionego. W swoim kapłańskim i duszpasterskim zaangażowaniu ks. Streich obrał Jezusa za wzór do naśladowania. Był człowiekiem, który kochał życie, przeżywał je z prostotą i godnością, a przede wszystkim poświęcał je z radosnym sercem na rzecz powierzonych mu wspólnot. To usposobienie i determinacja ducha znalazło swoją pełną realizację w jego poświęceniu samego siebie” – mówił kard. Semeraro.
„Dziś możemy powiedzieć, że bł. Stanisław Streich nadal przemawia, już nie z ambony kościoła, w którym został barbarzyńsko zamordowany, ale z ambony swojego ofiarowanego życia. Jego słowo uczy nas nadziei i zaufania Bogu, również pośród wyzwań i prób naszych czasów” – przekonywał legat papieża Leona XIV.
„Ofiara, którą z własnego życia złożył błogosławiony ksiądz Streich, jest zatem wezwaniem do przeżywania naszych wzajemnych relacji poprzez «przyjmowanie drugiej osoby», z jej potrzebami i trudnościami, nawet jeśli wiąże się to z wysiłkiem miłosierdzia. Ilekroć przyjmujemy siebie nawzajem, ilekroć odkładamy na bok nieufność i strach, i jesteśmy gotowi osobiście zapłacić za dobro innych, stajemy się «dobrymi pasterzami», tak jak Jezus Chrystus był dobrym pasterzem naszego życia, a nasz nowy błogosławiony stał się Jego wiernym obrazem” – mówił kard. Semeraro.
Papieski legat zauważył, że przesłanie ks. Streicha jest bardzo aktualne w życiu kapłanów, młodszych i starszych, którzy są powołani do przeżywania i pełnienia pasterskiego ojcostwa. „Wiemy, że nasze czasy są niekiedy wrogie głoszeniu Ewangelii. Dlatego jesteśmy powołani do życia jako apostołowie i misjonarze, nie w odległych krajach, ale w naszej Europie, tradycyjnie katolickiej od starożytności. Mamy za zadanie na nowo głosić orędzie Chrystusa, tak aby przemawiało ono do współczesnych ludzi” – zauważył kard. Semeraro.
„Odwagi zatem, mówi nam bł. Stanisław: oby nie zabrakło nam kreatywności i odwagi, wolności i wielkoduszności, aby wyjść na poszukiwanie tych, którzy również dziś tak bardzo potrzebują Chrystusa i Jego słów prawdy” – mówił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
***
Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. Po maturze zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie.
W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr urszulanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 roku został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja.
Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 roku objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Od początku 1932 roku był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca 1933 roku objął parafię w Żabikowie.
Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko.
Ks. Streich został budowniczym nowej świątyni. Cieszył się ogromnym szacunkiem mieszkańców Lubonia ze względu na zaangażowanie na rzecz bezrobotnych i najuboższych.
27 lutego 1938 roku podczas Mszy św. dla dzieci, udając się na ambonę, ks. Streich został zastrzelony przez komunistę, który według świadków miał krzyczeć: „Niech żyje komuna – dla idei to zrobiłem”. Morderca oddał kilka strzałów, także w plecy leżącego już na posadzce kościoła zabitego kapłana.
3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele.
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.
21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 roku w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Na dokonanie ww. czynności przyzwoliła watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Po oględzinach grobu nastąpił demontaż nagrobnej płyty i przystąpiono do czynności ekshumacyjnych. Wydobyto na zewnątrz zachowane szczątki Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha i ułożono je w nowej trumience wykonanej z drzewa dębowego. Trumienka została wyłożona w środku materiałem jedwabnym. Na wieku trumienki znajduje się przymocowany krucyfiks, a na froncie wieka jest przymocowana tabliczka z napisem: Męczennik – ks. Stanisław Streich (1902-1938). Beatyfikacja kapłana męczennika odbędzie się 24 maja br. o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu.
Przypominamy treść wywiadu, który pierwotnie opublikowany został w serwisie KAI styczniu br.
To nowa inicjatywa Księży Marianów, podejmowana w duchu Roku Jubileuszowego.
W liście do Barbary Nowackiej wskazuje na sprzeczność ograniczeń dot. lekcji religii z Konstytucją.
O. Schnabel skrytykował postawę niektórych polityków i mówił o „cynizmie”.
Dziś na scenie pojawią się: Arka Noego, ks. Jakub Bartczak, Deus Meus, nie ma Go tu i Luxtorpeda.