To już drugie oświadczenie Polskiej Rady Ekumenicznej w sprawie tej wojny.
Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zwrócił się "z wezwaniem do władz Federacji Rosyjskiej, na czele z prezydentem, o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie". Nazwał je niegodziwymi i niepojętymi. - Trudno bowiem zrozumieć powody, dla których dwa bratnie, prawosławne, słowiańskie narody walczą ze sobą. Nie niszczmy tego, co pozostawili nam Ojcowie i Matki, począwszy od chrztu św. księcia Włodzimierza - napisali biskupi w ogłoszonym dziś oświadczeniu.
Papież apeluje o modlitwę o pokój i współudział w zapowiedzianym na piątek akcie konsekracji. „Zapraszam wszystkie wspólnoty i każdego wierzącego do przyłączenia się do mnie w piątek, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w dokonaniu uroczystego aktu poświęcenia ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi, aby Ona, Królowa Pokoju, wyjednała światu pokój” – napisał Franciszek na Twitterze.
W kontekście okrutnej wojny, przelewu krwi niewinnych, wobec cierpień, jakie przeżywa Ukraina, bardzo ważne jest ponowne poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny - mówi KAI abp Tadeusz Kondrusiewicz, b. metropolita mińsko-mohylewski, a wcześniej ordynariusz diecezji Matki Bożej w Moskwie, wielki orędownik objawień fatimskich.
Spodziewamy się pod koniec marca wizyty w Polsce Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja; dziękujemy za przyjęcie zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy - przekazał we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Nie ma alternatywy dla negocjacji w sprawie pokoju dla Ukrainy. Alternatywą jest wojna i kolejni zabici – powiedział kard. Pietro Parolin podczas inauguracji ośrodka terapii paliatywnej przy watykańskim Szpitalu Pediatrycznym Dzieciątka Jezus. Sekretarz Stanu wspomniał o dzieciach, które odniosły rany na wojnie. Niektóre z nich zostały przywiezione właśnie do tego szpitala.
Siostry od Aniołów ewakuowały z ostrzeliwanego przez Rosjan Żytomierza prowadzony przez siebie sierociniec, dzieci znalazły bezpieczny dach nad głową w ich domu generalnym w Konstancinie. Cały czas organizują też pomoc humanitarną dla uchodźców i walczących na froncie żołnierzy.
Prezydent Ukrainy opowiedział Franciszkowi między innymi o trudnej sytuacji humanitarnej.
„Praedicate Evangelium” – taki tytuł nosi konstytucja apostolska papieża Franciszka o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie. Ogłoszony 19 marca dokument wejdzie w życie 5 czerwca. Jest on owocem ponad ośmiu lat pracy Rady Kardynałów, powołanej w 2013 roku jako organ doradczy papieża w przeprowadzeniu reformy Kurii Rzymskiej i rządzeniu Kościołem.
Budynek byłej siłowni i klubu fitness posłuży jako noclegowania dla przybywających do Wrocławia uchodźców. W założeniu będzie to tylko przystanek przed dalszą drogą, w którym goście będą przebywać nie dłużej jak 48 godzin. Otwarcia dokonał abp Józef Kupny.
25 marca papież Franciszek, w łączności z biskupami całego świata, poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Fundacja Solo Dios Basta proponuje, by tego dnia od 17.00 włączać się w całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w parafiach.
"Pamiętam swój strach. Postanowiłam jednak, że Putinowi na pewno zależy na tym, żebyśmy się bali, więc na złość mu nie będę się bała".
Krakowski biskup pomocniczy odniósł się do głosów krytykujących papieską postawę wobec agresji Rosji na Ukrainę.
Dotyczy ona reformy kurii rzymskiej,a le ma też znaczenie dla całego Kościoła.
"Rosyjski świat" to też herezja. Koncepcja "rosyjskiego świata" nie jest chrześcijańska, nie jest prawosławna, nie jest ludzka.
Współczesne ideologie ciągle łudzą człowieka fałszywymi obietnicami, że znajdzie szczęście nurzając się w grzechach.
Prymas o pomocy uchodźcom.
Zachód ciągle jeszcze źle rozumie, czym jest Rosja i jej reżym polityczny.
Papież Franciszek weźmie udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Koloseum. Poinformowało o tym watykańskie biuro prasowe publikując program papieskich celebracji na kwiecień i maj. Obchody Wielkiego Tygodnia odbędą się w Bazylice św. Piotra, zaś 15 maja Ojciec Święty będzie przewodniczył kanonizacji nowych świętych, m.in. Karola de Foucauld.
Sekretarz Rady Kardynałów bp Marco Mellino przeprosił za błąd w reformującej kurię rzymską konstytucji apostolskiej Franciszka „Praedicate Evangelium”. Znalazło się w niej sformułowanie „nadzwyczajna forma rytu rzymskiego”, choć w ubiegłym roku papież stwierdził, że istnieje jedna forma tego rytu.
„Szczególnie wczuwamy się w miasto Mariupol, gdzie dochodzi do prawdziwego ludobójstwa. Ludzie są zabijani nie tylko przez broń wroga, ale także przez nienawiść. Setki ludzi umierają z głodu nie tylko w samym mieście, ale także w jego okolicach” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w dwudziestym szóstym dniu wojny na Ukrainie.
Gruziński Kościół Prawosławny jednoczy się w Ukrainą. „Ci, którzy wierzą w Chrystusa, muszą dziś stać po stronie Ukrainy! Dziś Chrystus ma tam swoją Kalwarię, jest krzyżowany!” – powiedział biskup Sawa, prawosławny biskup Ameryki Północnej i członek Świętego Synodu Gruzińskiego Kościoła podczas modlitwy o pokój.
Zapowiedzenie przez Papieża Franciszka aktu konsekracji Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi jest wołaniem o jeszcze większą modlitwę różańcową za pogrążony w wojnie kraj. Mówi o tym Radiu Watykańskiemu ks. Stanisław Firut, który jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego był na dzisiejszej Ukrainie propagatorem kultu Matki Bożej Fatimskiej.
Katolickie parafie na Ukrainie przygotowują się do piątkowego aktu konsekracji Niepokalanemu Sercu Maryi przez specjalną nowennę. W niektórych miastach osobisty udział w modlitwie został ograniczony przez wprowadzenie godziny policyjnej. Tak było w Zaporożu, gdzie wraz z uchodźcami z Mariupola przyjechało dużo rosyjskich dywersantów. By ich wyłapać, władze wprowadziły zakaz wychodzenia z domów.
Misja wyzwoleńcza, trudna, ale konieczna operacja w obronie Rosji, nawoływania do użycia "prawosławnej broni jądrowej" i podobne treści – tak wyglądają wypowiedzi wielu rosyjskich prawosławnych duchownych i świeckich na temat rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie.