- Wytrwajcie, choć oskarżają was o działanie na szkodę Kościoła, podważają waszą wiarygodność i próbują bagatelizować rozmiary krzywd - apelował krakowski biskup pomocniczy.
Archaniele Michale i całe wojsko niebieskie, wszystkie zastępy niebieskie, walczcie o Ukrainę, obalcie diabła, który nas atakuje, zabija, sprowadza zniszczenie i śmierć...
Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zwraca uwagę, że w ostatnich dniach została obalona narracja, która utrzymywała się przez długi czas o wrogości Polaków w stosunku do obcych: uchodźców i migrantów oraz tych wszystkich, którzy uciekają przed wojną. Polacy otwierają kobietom, dzieciom oraz osobom starszym nie tylko swoje serca, ale również domy.
"Kiedy dzisiaj doświadczamy skutków zbrojnego konfliktu, to wiedzmy, że szatan zawsze jest gotowy wykorzystać każdą chwilę słabości człowieka dla zniszczenia cywilizacji miłości" - pisze biskup warszawsko-praski w liście pasterskim.
„Jeśli w przeszłości sposobem działania mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność i troska stały się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii” - mówił za papieżem Franciszkiem abp Wojciech Polak, rozpoczynając Drogę krzyżową w ramach dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania małoletnich.
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wystosował list otwarty, w którym sprzeciwia się nieprawdziwym informacjom, opublikowanym przez włoski dziennik "Avvenire" a dotyczącym rzekomych przejawów rasizmu w przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Ukrainy.
Przed chwilą wróciłem z piekarni z jednym z naszych chłopaków, którzy schronili się w klasztorze. Znów udało się kupić 250 bochenków świeżutkiego chleba. Jazda z takim towarem to prawdziwa przyjemność. W czasie wojny chleb, taki prosty, zwyczajny, bez żadnych dodatków pachnie cudownie! Trochę zostanie u nas, a większość trafi przez wolontariuszy do potrzebujących mieszkańców Kijowa.
Módlmy się, pośćmy i pokutujmy, weźmy udział w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Niech nasze domy będą pełne pokoju – zachęcił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w pierwszy piątek Wielkiego Postu.
Jedną z diecezji, która najbardziej ucierpiała od początku wojny jest położona na wschodniej Ukrainie diecezja charkowsko-zaporoska. Jak zapewnia jej ordynariusz bp Paweł Honczaruk, pomimo bombardowania w większości parafii pozostali kapłani. On sam także przebywa w ostrzeliwanym Charkowie, który jest stolicą diecezji.
Franciszek po raz kolejny w mocnych słowach sprzeciwił się eutanazji. To życie jest prawem, a nie śmierć. Śmierć trzeba przyjąć, ale nie wolno jej zadawać – mówił Papież spotykając się z Włoską Ligą Walki z Rakiem w 100-lecie jej istnienia. Podkreślił, że prawo do terapii trzeba zawsze stawiać na pierwszym miejscu, zwłaszcza w odniesieniu do najsłabszych, chorych i osób starszych, których nigdy nie wolno odrzucać.
„To była jedna z najtrudniejszych nocy od momentu wybuchu wojny” – mówi Radiu Watykańskiemu przebywający w Zaporożu bp Jan Sobiło. 30 km od tego miasta leży ostrzelana przez Rosjan elektrownia atomowa.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się 3 marca z nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej.
„Z wielkim bólem i ze złamanym sercem zwracam się do Waszej Świątobliwości” – napisał do patriarchy Cyryla pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów prawosławny duchowny prof. Ioan Sauca.
Polskiemu społeczeństwu, państwu i organizacjom należy się wielkie uznanie za obecną pomoc na rzecz Ukrainy. Ale pomagać trzeba będzie długofalowo, wpierw integrując się z przybyszami. Do tego potrzebne jest usprawnienie polityki migracyjnej oraz konkretny pomysł na stworzenie obywatelom Ukrainy warunków do życia w Polsce na poziomie gminy i parafii – wskazuje bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
W kurii radomskiej, gdzie znajduje się mieszkanie bp. Marka Solarczyka, zamieszkały uciekające przed wojną mamy z dziećmi.
15 maja papież Franciszek dokona w Rzymie kanonizacji Tytusa Brandsmy (1881-1942), męczennika z Dachau, pioniera prasy katolickiej, Marii od Jezusa (1852-1923) i siostry Marii Rivier (1768-1838). Tej trójce będzie towarzyszył Karol de Foucauld i sześcioro innych błogosławionych, których kanonizacja była już zaplanowana na 15 maja. Decyzję tę podjął dzisiaj Ojciec Święty po wysłuchaniu opinii kardynałów zgromadzonych na Zwyczajnym Konsystorzu Publicznemu dla kanonizacji trojga błogosławionych.
Biskupi rzymskokatoliccy zwrócili się z prośbą do Papieża Franciszka o zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Mają nadzieję, że ten akt zatrzyma wojnę, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu.
4 marca w I piątek Wielkiego Postu obchodzimy po raz 6. w Kościele Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Prymas abp Wojciech Polak. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
Dzisiejszy list o. Błażeja Suski, kustosza Kustodii kapucynów na Ukrainę i Rosję.
- Niech człowiek już nigdy nie walczy z człowiekiem - prosili przedstawiciele różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, Ukraińcy i Polacy.
Franciszkanie w zachodniej Ukrainie w trzech klasztorach przyjmują uchodźców. Na wschodzie kraju, w jednym z miejsc zajmują się biednymi i bezdomnymi, a w drugim z parafianami przygotowują jedzenie dla obrońców kraju - powiedział PAP o. Jan Szewek, rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów).