Stolica Apostolska apeluje o zawieszenie broni na Ukrainie oraz o powrót do dyplomacji i dialogu. Mówił o tym na forum zgromadzenia ogólnego ONZ abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji. Zaapelował on również o przyjmowanie ukraińskich uchodźców, a także o pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Biskupi rzymskokatoliccy zwrócili się z prośbą do Papieża Franciszka o zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Mają nadzieję, że ten akt zatrzyma wojnę, która rozpoczęła się równo tydzień temu.
Wypowiadając się dla CNN Turk, o napaści Rosji na Ukrainę duchowy zwierzchnik prawosławia wyraził ubolewanie z powodu wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską. „Cały świat jest przeciwko Rosji. Wchodzimy w nowy okres zimnej wojny. Dystans między Rosją a światem zachodnim staje się coraz większy” – powiedział Patriarcha Ekumeniczny.
Polacy stanęli na wysokości zadania – powtarzają to wszyscy moi rozmówcy z Ukrainy – mówi KAI ks. Leszek Kryża TChr, kierownik Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Podkreśla jednocześnie, że wielu Ukraińców na pewno pozostanie w Polsce na dłużej, więc ważne jest, aby chęć pomocy wytrzymała próbę czasu, a duch otwartości wobec uchodźców trwał cały czas.
"Ludzie cały czas wpłacają na konto naszego Biura Dobroczynności pieniądze z dopiskiem «na Ukrainę». To nie są pieniądze, które im zbywają, niektórzy dają naprawdę ogromną część swoich majątków".
Tutaj jest miasto pod Kijowem, Wasylki, się nazywa. Tam już nie ma światła, ogrzewania. To miasteczko, z ok. 60 tys mieszkańców, jest okrążone przez wojska rosyjskie. Nie wpuszczają nikogo - z Kijowa relacjonuje o. Błażej Suska OFMCap, kustosz Kustodii Ukrainy.
Mówi się, że do tej pory do Mołdawii przybyło około 112 tys. uchodźców, a ich liczba stale rośnie.
Abp Gabriele Caccia przypomniał, że organizacja ta została założona właśnie po to, by uchronić przyszłe pokolenia przed plagą wojny.
Na terenie parafii św. Małgorzaty w Łomiankach dach nad głową znalazło około 700 osób z Ukrainy. - Nasi parafianie bardzo aktywnie zaangażowali się w pomoc uchodźcom ze Wschodu - mówi proboszcz ks. Jacek Siekierski. Od pierwszego dnia agresji Rosji działa parafialne centrum pomocy uchodźcom. Setka wolontariuszy pomaga na bieżąco w pakowaniu, segregacji i przekazywaniu darów dla potrzebujących,
„Kiedy mówiliśmy o Syrii i Iraku, wydawało się to bardzo dalekie”.
Arcybiskup Gądecki wyraża obawy, które przychodzą do głowy każdemu myślącemu katolikowi, gdy z uwagą analizuje spory i postępowanie na frankfurckiej Drodze Synodalnej Konferencji Biskupów Niemieckich i Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK).
Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne – zwłaszcza kobiety i dzieci – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w wysłanym 2 marca liście do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.
W Charkowie na wschodzie Ukrainy w wyniku wtorkowego ostrzału rosyjskiego uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum miasta - poinformowały władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.