Archaniele Michale i całe wojsko niebieskie, wszystkie zastępy niebieskie, walczcie o Ukrainę, obalcie diabła, który nas atakuje, zabija, sprowadza zniszczenie i śmierć...
Apeluję do tych, którzy dbają o środowisko. Musimy natychmiast zrobić wszystko, aby zakończyć tę wojnę. Może ona bowiem zadać nieodwracalny cios stworzeniu, którego nie da się naprawić przez dziesięciolecia czy wieki – mówi w codziennym wideoprzesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązał on do rosyjskiego ataku na elektrownię atomową w Zaporożu. „Ukraina przetrwała Czarnobyl, lecz staje dziś wobec nowego zagrożenia nuklearnego, które może być dziesięć razy gorsze".
Przyznaje on, że jego ojczyzna jest dziś rzeką krwi i morzem łez. Opowiada o bombardowaniu ukraińskich miast i milionach ludzi, którzy opuszczają kraj. „Wam drogie dzieci, córki i synowie naszego ludu, mówię: czekamy na was w domu. Czekamy na Ciebie w domu, kiedy nad Ukrainą nastanie spokojne niebo. Wasza matka Kościół będzie wam towarzyszyć, pomagać wam, gdziekolwiek zaprowadzą was trudy wojny” – powiedział abp Szewczuk.
„Ale Ukraina nadal stawia opór! Ukraina walczy. Chcę jeszcze raz podziękować i pobłogosławić naszej ukraińskiej armii, naszym żołnierzom, dziewczętom i chłopcom, którzy bronią pokoju na Ukrainie, dzięki którym dzisiaj, w dziewiątym dniu wojny, wciąż żyjemy, dzięki czemu Ukraina zwycięża, Ukraina stawia opór, walczy. Ukraina też się modli, trwa w modlitwie. Tu w Kijowie czujemy, że patronem naszego miasta jest Archanioł Michał, który słowami „Któż jak Bóg” rzucił w otchłań Lucyfera, przywódcę armii diabła – tego, który zbuntował się przeciwko Bożej prawdzie. Dziś czujemy, że Archanioł Michał walczy o Ukrainę wraz z całą niebiańską armią. Tak wielu ludzi z różnych stron Ukrainy zwróciło się do mnie, mówiąc: widzieliśmy aniołów światła nad ziemią ukraińską. Dziś modlimy się: Archaniele Michale i całe wojsko niebieskie, wszystkie zastępy niebieskie, walczcie o Ukrainę, obalcie diabła, który nas atakuje, zabija, sprowadza zniszczenie i śmierć.“
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.