Rzeczy, które przy niej zostawiono, mogą świadczyć o tym, że decyzja o pozostawieniu dziecka w Oknie Życia była przemyślana.
W Środę Popielcową Kościoły z całego świata apelują o zakończenie wojny na Ukrainie i odpowiadają na wezwanie Papieża Franciszka do modlitwy i postu w tej intencji. Biskupi podkreślają, że agresja Rosji destabilizuje Europę i zagraża globalnemu pokojowi. Wzywają do modlitwy, ponieważ – jak zaznaczają – ma ona ogromną moc przemiany serc.
Tu w porównaniu z Kijowem czy Charkowem jest spokojniej. Było pierwsze uderzenie na rozpoczęcie wojny na lotnisku wojskowym; w niedzielę uderzenie w lotnisko cywilne, wczoraj wieczorem, po ok. 23-ciej w przedmieścia Żytomierza - relacjonuje o. Daniel, ukraiński franciszkanin "bernardyn" z Żytomierza.
Ewakuacji obcokrajowców z Ukrainy towarzyszą dwa problemy - na sytuację zwraca uwagę o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu.
„Modlitwa, miłosierdzie i post nie są lekarstwami tylko dla nas, lecz dla wszystkich: mogą zmienić historię. Głównie dlatego, że ci, którzy doświadczają ich skutków, niemal nie zdając sobie z tego sprawy, przekazują je innym. Przede wszystkim dlatego, że modlitwa, post i jałmużna są głównymi drogami, które pozwalają Bogu wkraczać w nasze życie i w życie świata. Są bronią ducha, i to dzięki nim w tym dniu modlitwy i postu za Ukrainę błagamy Boga o pokój, którego ludzie nie są w stanie zbudować o własnych siłach” – czytamy w homilii przygotowanej przez Ojca Świętego, a odczytanej przez kard. Pietro Parolina.
Depeszuje z ostrzeliwanego Kijowa dominikanin o. Jarosław Krawiec.
Papież Franciszek wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę. Portal Vatican News poinformował w środę, że papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał transport darów koordynującej ich zbiórkę rzymskiej bazylice św. Zofii, która jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
W Kijowie, który znajduje się pod obstrzałem wojsk rosyjskich wciąż trwa życie religijne. W kościołach odprawiane są Msze Święte i przebywają kapłani, którzy są do dyspozycji wiernych. Jak podkreśla ordynariusz diecezji bp Vitalij Krywicki, żadna ze świątyń rzymskokatolickich do tej pory nie ucierpiała.
Zdaje sobie sprawę, że od października ubiegłego roku sytuacja nie stała się łatwiejsza. W diecezji panuje niepewność, brak zrozumienia i nieufność.
Wylosuj misjonarza. Podaruj mu swoją modlitwę w Wielkim Poście - zachęcają organizatorzy akcji.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę, że zwróciła się do papieża Franciszka, by porozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o tym, aby na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie utworzyć korytarze humanitarne dla cywilów.
Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował w środę, że zostaje w Kijowie. "Nie jesteśmy tylko ambasadą. Ja tu reprezentuję papieża na Ukrainie, ale także przed ludem i Kościołami" - oświadczył w wywiadzie dla włoskiej agencji informacyjnej Sir.
„Post dzisiaj jest tak ważny, aby wypędzić tego, kto dzieli – diabła, ducha wojny, ducha śmierci - powiedział w swoim orędziu wideo z Kijowa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaprosił wszystkich dzisiaj na modlitwę, która rozpocznie się o godz. 14. 00 czasu kijowskiego z Pokotyliwki koło Charkowa. Obejmie Odessę, Drohobycz, Hruszów, Zarwanycę, Goszów, Uniw i zakończy się w Kijowie.
Pieśń "Duch pokoju dla Ukrainy" powstała we Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża. Została napisana w roku 2014, po aneksji Krymu oraz okolic Doniecka i Ługańska przez Rosję, i okazuje się wciąż aktualna. W nagraniu brały udział również siostry z Wrocławia.
Obdarzmy naszych bliźnich nie tylko darami materialnymi, lecz nade wszystko Bożym pokojem – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu.
Wpatrując się w Zbawiciela, który odrzucał przemoc i bezwarunkowo stał się Miłością dla nas, uczyńmy wszystko, by umilkły strzały i przestali ginąć ludzie, by zapanował czas pokoju i pojednania – napisali rzecznicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP – Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – ks. Henryk Paprocki i Konferencji Episkopatu Polski – ks. Leszek Gęsiak SJ w komunikacie na rozpoczęcie Wielkiego Postu.
Papież Franciszek wyraził wdzięczność Polakom za to, że jako pierwsi wsparli Ukrainę i otworzyli "swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów" dla uchodźców. Mówił o tym podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.
Dochód z licytacji ikon powstałych w kapucyńskiej Fraterni "Pojednanie" przeznaczony jest na zakup apteczek pierwszej pomocy do opatrywania rannych w warunkach polowych.
Zgodnie z prośbą papieża Franciszka, przypadająca dziś Środa Popielcowa, obchodzona jest w Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie uroczysta Msza będzie sprawowana w językach polskim i ukraińskim.
Obecnie pięć eparchii (diecezji) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchhatu Moskiewskiego (UKP PM) przestało wymieniać w czasie liturgii imię pariarchy moskiewskiego Cyryla, o czym oznajmiły na swych oficjalnych stronach internetowych.
Dziś Środa Popielcowa – dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.