„Grzech to odmowa wzrastania” – pisał św. Grzegorz z Nyssy. A żeby pokazać uczniom, co to znaczy żyć w łasce, opowiadał im o małpce.
„Pełen pasji i łagodny głos mistrza wiary oraz nadziei” – tak opisuje dzieła Benedykta XVI, Papież Franciszek. Urzędujący Ojciec Święty napisał specjalny wstęp do wychodzącej wkrótce pozycji „Dio è sempre nuovo” („Bóg jest zawsze nowy”), która zbiera myśl duchową jego zmarłego poprzednika.
„Dla mnie osobiście osoba kard. Ratzingera, a potem papieża Benedykta, to postać głębokiego myśliciela i ojca Kościoła” – wyznaje Radiu Watykańskiemu abp Światosław Szewczuk.
Delegacje kolejnych episkopatów przybywają z całego świata do Watykanu, by pożegnać Benedykta XVI.
Dzisiaj jest ostatni dzień, w którym pielgrzymi oddają hołd zmarłemu papieżowi. Wśród wiernych z całego świata nie zabrakło także naszych rodaków, szczególnie wdzięcznych za życzliwość, jaką Benedykt XVI darzył nasz kraj.
Jutrzejsze uroczystości pogrzebowe Papieża Seniora w dużej mierze będą podobne do pogrzebu Jana Pawła II. Przewidziano jedynie nieznaczne modyfikacje ze względu na inny status Papieża, który ustąpił z urzędu.
Dzisiaj jest ostatni dzień, w którym pielgrzymi oddają hołd zmarłemu papieżowi. Wśród wiernych z całego świata nie zabrakło także naszych rodaków, szczególnie wdzięcznych za życzliwość, jaką Benedykt XVI darzył nasz kraj.
Kiedy papież Benedykt XVI coś postanowił, to nie podlegało negocjacjom - tak wspomina go były dowódca Żandarmerii Watykańskiej Domenico Giani. Funkcję tę pełnił przez cały pontyfikat niemieckiego papieża, a o służbie tej opowiedział na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera" w środę.
Liczba katolików na świecie, dzięki Afryce i Azji, nie zmniejsza się, ale utrzymuje w stanie stabilnym. Spada natomiast globalnie liczba księży, kleryków i przede wszystkim sióstr zakonnych. Największy ubytek we wszystkich kategoriach notuje Europa. Najnowsze dostępne dane za źródłami watykańskimi podaje Rocznik Statystyki Międzynarodowej, opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny.
Urzędujący papież, który przewodniczy uroczystościom pogrzebowym swego emerytowanego poprzednika - pierwsze takie wydarzenie w dziejach Kościoła będzie miało miejsce w czwartek w Watykanie. Ale jak przypomina w środę portal Vatican News, w 1802 roku ówczesny papież Pius VII odprawił w bazylice Świętego Piotra mszę pogrzebową swego poprzednika Piusa VI, zmarłego trzy lata wcześniej.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę nazwał swego zmarłego poprzednika Benedykta XVI "wielkim mistrzem katechezy". Franciszek mówił też o cierpieniu narodu ukraińskiego i ponownie wezwał do modlitwy o pokój.
W ostatnich latach zdarzyło się, że wielu papieży zostało beatyfikowanych lub kanonizowanych. Benedykt nie był temu przychylny - mówi kard. Marcello Semeraro.
"Dziękujemy Bogu za to, że dał nam w darze papieża Benedykta XVI"- napisał papież Franciszek we wstępie do książki-zbioru wypowiedzi i tekstów zmarłego emerytowanego papieża. Przedmowę do tomu "Bóg jest zawsze nowy" publikują w środę dzienniki "La Repubblica" i "La Stampa".
Benedykt XVI był nieprzeciętnym intelektualistą, a zarazem człowiekiem o ogromnym poczuci humoru. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to prof. Stefano Zamagni, który w 2009 roku wniósł, jak mówi, swój skromny wkład w powstanie encykliki „Caritas in veritate”. Prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych wskazuje, że fascynowało go, jak Papież Ratzinger, nie będąc ekonomistą, w lot chwytał najważniejsze rzeczy, które mu tłumaczył.
W mojej biblioteczce książki Ratzingera stoją obok dzieł św. Augustyna. Bo jest to teolog tej właśnie rangi. To on przejdzie do historii, będzie wspominany nawet za kilkaset lat – uważa kard. Christoph Schönborn. Jego zdaniem Benedykta XVI można wręcz uważać za ojca czy doktora Kościoła. Jest tym, czym kard. Newman był dla Kościoła w XIX w., a Tomasz czy Bonawentura dla średniowiecza. Najbliżej mu jednak do Augustyna, bo jak on potrafił być zarazem pasterzem i wielkim teologiem.
Temat braterstwa ludzi różnych kultur i religii, tak zaakcentowany w czasie pontyfikatu Papieża Franciszka, obecny był również w nauczaniu Benedykta XVI. Wskazuje na to bp Barthélemy Adoukonou, który za pontyfikatu obu tych papieży był sekretarzem Papieskiej Rady ds. Kultury. Pochodzący z Beninu hierarcha należy do Kręgu Uczniów Ratzingera, u którego zrobił doktorat.
Benedykt XVI zawsze był świadomy, że jego pontyfikat będzie krótki. Wiedział, że nie zdoła zająć się wszystkim, dlatego skupił się na tym, co najważniejsze, na pogłębieniu wiary we współczesnym Kościele – uważa kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan.