„Boże daj nam siłę, abyśmy mogli oczyścić Ukrainę, a zwłaszcza usunąć to co niesie śmierć i zniszczenie” – modlił się w dzisiejszym orędziu abp Światosław Szewczuk. Przygotowując swych wiernych do Uroczystości Chrztu Pańskiego, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zauważył, że Jezus zanurzając się w Jordanie, wstępuje w otchłań ludzkich dziejów i bierze na siebie wszelkie zło, aby nas z niego oczyścić.
„Jako przedstawiciel Ojca Świętego w kraju, przeżywałem doświadczenie wojny z wielkim smutkiem oraz dużym zaniepokojeniem z powodu cierpień ludności pozbawionej ochrony, głębokich podziałów, (…) przemocy” – wyznał nuncjusz apostolski w Etiopii. Abp Antoine Camilleri zauważył, że dwuletni konflikt w regionie Tigraj został uspokojony po podpisanym 2 listopada w Pretorii porozumieniu pokojowym między miejscowymi rebeliantami a rządem w Addis Abebie, ale przed wszystkimi stoi jeszcze wiele pracy.
Papież modli się za ofiary brutalnego zamachu na kościół zielonoświątkowców w Demokratycznej Republice Konga. Czytamy o tym w watykańskim telegramie kondolencyjnym, przesłanym w imieniu Ojca Świętego przez kard. Pietra Parolina do pastora André Bokundoa-Bo-Likabe, który jest zwierzchnikiem Kościoła Chrystusa w tym kraju.
„Jedynym sposobem na pokonanie mafii jest odebranie jej gruntu, którym jest oferowanie pracy młodym ludziom” - uważa biskup Giuseppe Marciante z Cefalù na Sycylii. Jest on delegatem sycylijskich biksupów ds. problemów społecznych, pracy, sprawiedliwości, pokoju oraz ochrony stworzenia. Wyraża satysfakcję z powodu aresztowania przez karabinierów szefa mafii Mattea Messiny Denara, ale dodaje, że nie oznacza to końca Cosa Nostra i ciągle należy zachowywać wzmożoną czujność przed jej działaniami.
Wojna radykalnie zmieniła sytuację ekumeniczną na Ukrainie – uważa Pavlo Smytsnyuk ukraiński teolog, który do niedawna był dyrektorem Centrum Studiów Ekumenicznych we Lwowie. Wskazuje on również na szczególną odpowiedzialność rosyjskich chrześcijan wszystkich wyznań w tym dramatycznym czasie. Im bardziej będą wierni Ewangelii, im bardziej potępią rosyjską agresję, choćby tylko w swoim sercu, tym łatwiejsze będzie potem pojednanie.
Dziś obchodzony jest w polskim Kościele Dzień Judaizmu. Zdaniem przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski abp. Grzegorza Rysia najważniejsze jest, aby refleksja na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich dotarła na poziom lokalnych wspólnot Kościoła oraz do poszczególnych wiernych. Metropolita Łódzki przywołuje słowa listu Papieża Franciszka z okazji obchodów 50-lecia Nostra Aetate, w którym napisał, że z obojętnych i wrogów staliśmy się dla siebie przyjaciółmi.
W Watykanie działa od wczoraj przy Bazylice św. Piotra szkoła rzemiosła artystycznego. Prowadzi zajęcia w trzech kierunkach: kamieniarzy i murarzy, tynkarzy i dekoratorów oraz stolarzy. Naukę rozpoczęło 20 młodych w wieku od 20 do 25 roku życia. Pochodzą z Włoch, Niemiec, Peru oraz Białorusi.
Zaangażowane w głoszenie Ewangelii, zwłaszcza ludziom najbardziej bezbronnym, trzy misjonarki klaretynki od 2020 roku ofiarują swoje życie w Wikariacie Apostolskim Pando. W kontakcie z prostymi wspólnotami chrześcijańskimi odkryły głębię swojej wiary i silne przywiązanie do Kościoła. „To najpiękniejsza rzecz, jaka mogła nas spotkać” – zapewniają poruszone doświadczeniami, którymi żyją na co dzień.
To pierwszy ponowny wybór tego samego opata w tysiącletniej historii klasztoru benedyktynów w Tyńcu.
Praski kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Dzieciątka Jezus (Prażske Jezulatko), będzie zamknięty we wtorek przed południem. Zarządcy świątyni uznali, że nie chcą być utożsamiani z kampanią kandydata na prezydenta, byłego premiera Andreja Babisza, który chciał odwiedzić kościół.
Dziś obchodzimy w Kościele w Polsce Dzień Judaizmu.