Temat braterstwa ludzi różnych kultur i religii, tak zaakcentowany w czasie pontyfikatu Papieża Franciszka, obecny był również w nauczaniu Benedykta XVI. Wskazuje na to bp Barthélemy Adoukonou, który za pontyfikatu obu tych papieży był sekretarzem Papieskiej Rady ds. Kultury. Pochodzący z Beninu hierarcha należy do Kręgu Uczniów Ratzingera, u którego zrobił doktorat.
Bp Adoukonou wspomina ogromne człowieczeństwo zmarłego papieża, który troszczył się nawet o jego byt materialny w czasie pobytu na studiach w Ratyzbonie.
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia
„Gdy dowiedział się, że stypendia dla księży z Afryki są dużo niższe niż kapłanów z Niemiec interweniował w odpowiedniej komisji. Mnie uczył, bym nie wstydził nigdy prosić się o pomoc, bo po II wojnie światowej także Niemcom żyło się ubogo i potrzebowali wsparcia” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Adoukonou, podkreślając, że ta wyjątkowa więź uczeń-mistrz przetrwała do końca.
Przeczytaj: Szybka beatyfikacja możliwa również w przypadku Benedykta XVI?
Benedykt XVI był człowiekiem Boga i bratem ludzkości
„Kardynał Ratzinger – Benedykt XVI w swym człowieczeństwie był bratem ludzkości, wraz z tymi wszystkimi, którzy aktywnie czynili miłosierdzie, a jednocześnie swym nauczaniem niósł światło i był obrońcą prawdy – mówi papieskiej rozgłośni bp Adoukonou. – Był miłośnikiem i znawcą św. Bonawentury, ale w jego nauczaniu można odnaleźć też św. Franciszka z Asyżu. Staramy się całe jego wielkie dziedzictwo przekazywać przyszłym pokoleniom kapłanów, także w seminariach na Czarnym Lądzie. Był wyjątkowym teologiem, który odkrywał przed nami Boga, który jest miłością, i uczył, jak mamy być Jego dziećmi, budując przy tym braterstwo. On subtelnie przekładał to na konkret swego życia, mogłem tego doświadczyć w czasie pół wieku naszej znajomości.“
Przeczytaj też: Benedykt XVI przejdzie do historii, jak Tomasz czy Newman
Warto wiedzieć: Przebieg pogrzebu Benedykta XVI
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.