Ulicami miast w całej Polsce przeszły w piątek barwne Orszaki Trzech Króli. W tym roku zorganizowane były pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".
W Betlejem wspólnota grecko-prawosławna oraz Kościoły wschodnie uroczystymi ingresami i specjalną liturgią rozpoczęły uroczystości Bożego Narodzenia.
Doroczne "Pawełki", czyli uroczystości nowenny ku czci patriarchy zakonu paulinów św. Pawła Pierwszego Pustelnika, rozpoczęły się w piątek w jasnogórskim sanktuarium. Zakończą się one 15 stycznia mszą z błogosławieństwem dzieci i przyszłych matek, których św. Paweł jest patronem i opiekunem.
W kontekście trwającej wojny wiele osób wspomina zatroskanie Benedykta XVI o Ukrainę. Biskup Kenneth Nowakowski, zwierzchnik grekokatolików w Wielkiej Brytanii, tłumaczy, że wiele czynników sprawiało, że ten Papież dobrze znał i rozumiał Kościół na Ukrainie.
- Dziękujemy za światło twej posługi dla Kościoła w Polsce i w świecie - powiedział abp Stanisław Budzik. W katowickiej katedrze Chrystusa Króla sprawowano Mszę św. dziękczynną za 25 lat posługi biskupiej, 50 lat kapłaństwa i 75 lat życia metropolity katowickiego.
Obecne Boże Narodzenie naznaczone jest bólem po stracie bliskich i tęsknotą za tymi, którzy walczą na froncie lub musieli uchodzić z Ukrainy, jednak wśród rosyjskiego ostrzału rodzi się Bóg. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia.
Boga spotyka się w pokorze, w milczeniu, w adoracji, w maluczkich i ubogich – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją w uroczystość Objawienia Pańskiego z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Niezwykły kapłan miał 87 lat. Był teologiem dogmatykiem, autorem wielu książek i pasjonatem gór.
- Chcemy w konkretnych sytuacjach powiedzieć Dzieciątku Jezus: "Prowadź!" - mówił bp Janusz Mastalski.
Nie możemy zamknąć wiary w osobistej pobożności ani uwięzić w murach kościoła, ale musimy żyć nią w nieustannej pielgrzymce ku Bogu i ku naszym braciom – mówił papież Franciszek podczas Mszy św., której przewodniczył w bazylice św. Piotra w uroczystość Objawienia Pańskiego. Jednocześnie dodał, że „nie ma sensu aktywność duszpasterska, jeśli nie stawiamy Jezusa w centrum”. „Uwielbiajmy Boga, a nie nasze ego” – zalecił Ojciec Święty.
Zamiast opłakiwać Benedykta XVI podziękujmy dziś Bogu za to, że był wśród nas i że dzięki niemu wszyscy mieliśmy okazję odkrywać na nowo chrześcijaństwo i spotykać Jezusa. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to Michael Hesemann, który był bliskim przyjacielem zmarłego papieża i jego brata Georga, z którym wspólnie napisał książkę pt. „Mój brat, Papież”.
Życzymy, aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących w piątek wigilię Bożego Narodzenia.
Bez świątecznych iluminacji na ulicach, okolicznościowych piosenek z każdego głośnika i śniegu kijowianie przygotowują się do obchodów świąt Bożego Narodzenia według używanego w Kościołach wschodnich kalendarza juliańskiego. Na Ukrainie wiele osób wierzy jednak, że ten rok będzie ostatnim, w którym obchodzą Święta w styczniu.
Kościół w Polsce 6 stycznia obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Zebrana tego dnia taca przeznaczona jest na wsparcie misjonarzy z Polski. Jak zaznaczył przewodniczący komisji KEP ds. misji, bp Jan Piotrowski, misjonarze pokazują światu, że Chrystus nie należy do przeszłości a nakaz misyjny nie jest przeterminowany.
Benedykt XVI, który stał na czele Kościoła w latach 2005-2013 wydał trzy encykliki i cztery adhortacje apostolskie. Jednym z głównych tematów dokumentów jego nauczania jest miłość. Trzy z nich mają w tytule to słowo po łacinie: caritas.
Święta Bożego Narodzenia w Kościele grekokatolickim według kalendarza gregoriańskiego rozpoczynają się 7 stycznia i trwają trzy dni. Podobnie jak w Kościele łacińskim poprzedza je Wigilia - "Święty Wieczór" - powiedział PAP jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu.
Orszaki Trzech Króli przejdą w piątek ulicami 800 miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Gniezna i Łodzi. Tegoroczne hasło "Niechaj prowadzi nas gwiazda!" ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu.